Monday, December 29, 2014
Loading...





Junior high athletes run, jump, throw way to Big 11 championships

Concord earns both girls titles. Grissom, Discovery take boys hardware. NorthWood’s Bonson Yoder and Discovery’s Jemmia Pennix, Colton Shail and Alyssa Torres set meet records.

Posted on May 20, 2014 at 5:45 a.m.

DUNLAP — Four teams champions were crowned and four meet records fell at the recent Big 11 Conference boys and girls track and field meet.

In the multi-day gathering held at Concord High School, Concord dominated the eighth-grade girls portion and won the seventh-grade girls crown by one point over NorthWood.

On the boys side, Grissom’s eighth-graders and Discovery’s seventh-graders were team champions, with NorthWood just 1.5 points back in the eighth-grade chase.

Meet record-setters included NorthWood three-event individual winner Bronson Yoder (his record coming in the seventh grade boys long jump, 18-10 1/4) and three Discovery athletes.

Discovery’s record-setters were three-event individual winner Colton Shail (record in the eighth-grade boys 800, 2:09.44), Jemmia Pennix (seventh-grade girls 400, 1:02) and Alyssa Torres (seventh grade girls long jump, 15-10).

Big 11 Track Championships

(At Concord)

Eighth Grade Boys 

Team scores: Grissom 72, NorthWood 70.5, Discovery 67, Concord 54, Pierre Moran 53.5, Northridge 50, West Side 29, Goshen 26.5, North Side 17, John Young 16.5, Schmucker 12

Top individuals

Shot put — Nick Hooley (Nr) 44-9, Omar Perez (PM) 42-7 1/2, Isaiah Evans (JY) 41-8 1/4.

Long jump — Bernard Gilbert (PM) 18-5 1/4, Joshua Zachary (Gri) 18-1 1/4, Adam Moon (NS) 17-6 3/4.

High jump — Dominic Nipper (Gri) 5-4, Joshua Zachary (Gri) 5-2, Derrion Bramley (PM) 5-2.

Discus — Drew Huxhold (NS) 121-5, Mitch Bernard (Gri) 117-6, Tyler Seroczyaski (Dis) 114-9..

110 hurdles — Adler Chamberlin (NW) 16.81, Jon Burns (Gris) 17.05, Mason Mast (NW) 17.23.

100 — Brayton Yoder (NW) 11.90, Shakim Riley (Con) 12.05, Colton Shail (Dis) 12.06.

1600 — Colton Shail (Dis) 4:53.65, Chad Piatt (Gri) 5:02.66, Kevin Pineda (WS) 5:03.21.

400 relay — NorthWood (Brayton Yoder, Adler Chamberlin, Mason Mast, Jacob Chupp) 48.78, Concord 49.56, Northridge 49.61.

400 — Colton Shail (Dis) 54.51, Evan Porman (Dis) 56.73, Luis Perez (PM) 56.80.

800 — Colton Shail (Dis) 2:09.44 (meet record), Kevin Pineda (WS) 2:15.49, Luis Ortiz (Con) 2:17.10.

200 — Brayton Yoder (NW) 25.90, Isaiah Evans (JY) 25.45, Joshua Zachary (Gri) 25.46.

1600 relay — Northridge (Mason Troyer, Cullen Cover, Keegan Hoag, Nick Hooley) 4:00.64, Goshen 4:04.70, Pierre Moran 4:06.35.

Seventh Grade Boys

Team scores: Discovery 76, Pierre Moran 57, NorthWood 54, West Side 45, Concord 44, Grissom 40, Schmucker 38, John Young 34, Goshen 32, Northridge 29, North Side 19.

Top individuals

Shot put — Caden Paquette (Dis) 40-5, Adam Berta (Dis) 39-9 1/4, Dakota Hawkins (Gri) 39-7 1/4.

Long jump — Bronson Yoder (NW) 18-10 1/4 (meet record), Tycory Edwards (NS) 17-1 1/2, Cian Messner (Dis) 16-5.

High jump — Bronson Yoder (NW) 5-2, David Obert (Gri) 5-0, Michael Ellis (Con) 5-0.

Discus — Caden Paquette (Dis) 108-11, Trayvon Sheppard (Con) 106-10, Adam Hummel (Gri) 104-1.

110 hurdles — Elias Soto (PM) 17.84, Zane Stoll (Go) 17.87, Luke Lingle (NW) 18.17.

100 — Zane Stoll (Gos) 12.17, Tevon Reed (Nr) 12.63, Trayvon Sheppard (Con) 12.68.

1600 — Lazaro Solano (WS) 5:19.70, Jarrod Bell (Dis) 5:20.43, Ricardo Avila (PM) 5:22.83.

400 relay — Schmucker (Dorian Clayton, Jared Riffel, Ryan Whiteman, Trenton Horvath) 50.74, NorthWood 50.99, Concord 52.47.

400 — Grant Jablonski (JY) 1:00.03, Elias Soto (PM) 1:00.41, Caden Paquette (Dis) 1:01.28.

800 — Lazaro Solano (WS) 2:21.83, Jarrod Bell (Dis) 2:23.37, Ricardo Avila (PM) 2:23.38.

200 — Bronson Yoder (NW) 25.90, Trenton Horvath (Sch) 26.66, Reagan Butts (WS) 26.88.

1600 relay — Pierre Moran (Elias Soto, Adrian Salinas, Nathan Dibley, Ricardo Avila) 4:18.32, Discovery 4:19.32, Schmucker 4:19.87.

Eighth Grade Girls 

Team scores: Concord 125.5, Discovery 60, Northridge 49.5, Pierre Moran 48.5, Grissom 44, North Side 35.5, West Side 29, John Young 22, Goshen 21, NorthWood 5.

Top individuals

Shot put — Riley Kronk (Con) 29-7, Sydnie Schultheis (NS) 27-10, Mikayla Ringer (Sch) 27-5.

Long jump — Ella Cunningham (Con) 14-11 1/2, Dani Spring (Dis) 14-9, Grace Kindy (Con) 14-6..

High jump — Kendra Laidig (Gri) 4-8; Asia Salazar (JY) 4-8; tie, Taylor Mosser (Sch)) and Ella Cunningham (Con) 4-6.

Discus — Riley Kronk (Con) 81-9, Anna Coil (Nr) 81-5, Kaylee Ashcroft (NS) 80-5.

100 hurdles — Sierra Peete (PM) 17.04, Lexi Blankenship (Nr) 17.10, Jill Kissinger (Gos) 17.27.

100 — Kiesha Barhams (WS) 13.62, Oniste Thomas (Con) 13.65, Sierra Peete (PM) 13.83.

1600 — Dani Spring (Dis) 5:45.52, Kenady Sullivan (Con) 5:46.35, Lauren Frank (Dis) 5:51.06.

400 relay — Concord (Oniste Thomas, Keshawna Templeton, Tamya Houston, Grace Kindy) 54.62, West Side 55.91, Discovery 56.24.

400 — Madison Kreil (JY) 1:06.96, Kendra Laidig (Gri) 1:07.74, Riley Eash (Con) 1:08.13.

800 — Jill Kissinger (Gos) 2:31.78, Kenady Sullivan (Con) 2:34.20, Lauren Frank (Dis) 2:40.63.

200 — Oniste Thomas (Con) 28.36, Grace Kindy (Con) 28.84, Sierra Peete (PM) 29.13.

1600 relay — Concord (Kenady Sullivan, Skylar Hartpence, Stephanie Hartpence, Riley Eash) 4:42.96, Discovery 4:45.06, Grissom 4:52.18.

Seventh Grade Girls

Team scores: Concord 77.5, NorthWood 76.5, Discovery 74, Northridge 69, Schmucker 46, North Side 36, Pierre Moran 28, Goshen 22, West Side 17.5, John Young 17, Grissom 4.5.

Top individuals

Shot put — Emma Sandy (Nr) 27-7 1/2, Sienna Eby (PM) 26-3, Salome Walker (JY) 24-4 1/2.

Long jump — Alyssa Torres (Dis) 15-10 (meet record), Maria Schwindaman (Sch) 15-4, Riley Hershberger (NW) 14-0.

High jump — Trinitee Harris (NS) 4-8, Maria Schwindaman (Sch) 4-8, Alyssa Torres (Dis) 4-4.

Discus — Devyn Miller (JY) 75-0, Sadaja Johnson-Riddick (NS) 63-10, Emma Sandy (Nr) 63-0.

100 hurdles — Riley Hershberger (NW) 17.23, Mikayla Miller (Con) 17.53, Alyssa Torres (Dis) 17.57.

100 — Jemmia Pennix (Dis) 13.38, Riley Hershberger (NW) 13.43, Jasmine Riffel (Con) 13.82.

1600 — Ellie Jankowski (Sch) 5:49.71, Jenna Bradberry (Nr) 5:52.53, Maggie Gallagher (Gos) 5:54.73.

400 relay — Concord (Elaun Douglas, Hayley Miller, Keegan Thursby, Jasmine Riffel) 56.51, Northridge 57.07, Discovery 57.16.

400 — Jemmia Pennix (Dis) 1:03.06 (also ran meet record 1:02.00 in prelims), Chandyn Redman (Con) 1:07.18, Sara Lopez (NW) 1:07.19.

800 — Karmi Lopez (NW) 2:38.18, Jenna Bradberry (Nr) 2:41.88, Ellie Jankowski (Sch) 2:43.79.

200 — Jasmine Riffel (Con) 28.67, Jemmia Pennix (Dis), Whitney Gessinger (NW) 29.74.

1600 relay — NorthWood (Whitney Wolfe, Krista Schmucker, Karmi Lopez, Kali Parisi) 4:41.05, Goshen 4:42.43, Concord 4:42.62.

Recommended for You


Loading...
Loading...
Loading...
Elementary hoops

Posted on Dec. 18, 2014 at 11:34 a.m.
Junior High
Posted on Dec. 12, 2014 at 7:31 p.m.
State champions

Posted on Dec. 10, 2014 at 6:20 p.m.
Back to top ^