Wednesday, September 3, 2014


Tuesday's junior high track results. (AP)
Tuesday's junior high track results

Posted on April 30, 2014 at 4:28 p.m.

Junior High

Eighth Grade Boys Track

Concord 65, Goshen 35

Winners: Shot put — C. Arroyo (C) 37-8. Long jump — L. DeMoya (G) 16-8. High jump — Z. Hudkins (C) 4-6. Discus — C. Arroyo (C) 109-8. 100 hurdles — L. DeMoya (G) 17.65. 100 — S. Riley (C) 11.6. 1600 — L. Herrera (C) 4:20. 400 relay — Concord (S. Riley, L. Herrera, D. Smart, Z. Hudkins) 50.12. 400 — J. Lichty (G) 59.72. 800 — L. Ortiz (C) 2:27. 200 — S. Riley (C) 24.31. 1600 relay — Concord (L. Herrera, D. DeBroka, Z. Hudkins, L. Ortiz) 4:20. 

Seventh Grade Boys Track

NorthWood 51, North Side 49

NorthWood Winners: High jump — Bronson Yoder. 100 hurdles — Luke Lingle. 100 — Bronson Yoder. 400 relay — Lucas Aukerman, Nick Bean, Braden Mikel, Bronson Yoder. 800 — Lucas Aukerman. 200 — Bronson Yoder. 1600 relay — Lucas Aukerman, Luke Lingle, Dawson Maugel, Braden Mikel. Records: NorthWood 3-1.

Concord 65, Goshen 34

Winners: Shot put — T. Shepperd (C) 32. Long jump — K. Moreira (C) 14-1 1/4. High jump — M. Ellis (C) 4-6. Discus — K. Washington (C) 84. 100 hurdles — K. Moreira (C) 18.22. 100 — T. Shepperd (C) 12.22. 1600 — W. Shirley (G) 5.38. 400 relay — Concord (T. Shepperd, T. Boley, M. Ellis, K. Davis-Washington) 55.34. 400 — K. Moreira (C) 1:05. 800 — L. Shoemaker (C) 2:56. 200 — M. Ellis (C) 27.09. 1600 relay — Concord (K. Moreira, T. Boley, G. Bowlin, L. Shoemaker) 4:48.

Eighth Grade Girls Track

Concord 94, Goshen 6

Winners: Shot put — R. Kronk (C) 27-5. Long jump — G. Kindy (C) 14-5. High jump — E. Cunningham (C) 4-8. Discus — M. DeFreese (C) 74-9. 100 hurdles — S. Hartpence (C) 16.56. 100 — O. Thomas (C) 12.88. 1600 — K. Sullivan (C) 6.01. 400 relay — O. Thomas (C) 55.16. 400 — K. Sullivan (C) 1:08. 800 — M. Klopfenstein (C) 2:59. 200 — O. Thomas (C) 27.47. 1600 relay — K. Sullivan (C) 6:01.

Seventh Grade Girls Track

Concord 78, Goshen 22

Winners: Shot put — Ustynchuk (C) 21-7. Long jump — B. Smith (G) 13. High jump — C. Hess (C) 4-4. Discus — K. Velie (C) 62-5. 100 hurdles — J. Riffel (C) 17.28. 100 — J. Riffel 13.09. 1600 — M. Gallagher (G) 6:14. 400 relay — Concord (J. Riffel, K. Thursby, K. Franks, H. Miller) 58.57. 400 — C. Redmond (C) 1:12. 800 — K. Fletcher (G) 3:01. 200 — J. Riffel (C) 28.43. 1600 relay — Concord (A. Staggs, H. Miller, M. Miller, C. Redmond) 4:54.