Wednesday, October 1, 2014
Loading...



Recommended For You



Thursday junior high track results

Northridge, Concord, NorthWood and Goshen competed.


Posted on April 25, 2014 at 1:23 p.m.

Junior High

Eighth Grade Boys Track

Concord 57, Northridge 43

Winners: Shot put — N. Hooley (N) 40-0¾. Long jump — S. Riley 17-4. High jump — D. Debroka (C) 5-0. Discus — Z. Gaiza (C) 104-11. 100 hurdles — C. Cover (N) 18.23. 100 — S. Riley (C) 11.96. 1600 — J. King (N) 5:22. 400 relay — Concord (Riley, Herrera, Hutchkins, Johnson) 50.9. 400 — C. Kauffman (N) 1:01.1. 800 — J. King (N) 2:51. 200 — S. Riley (C) 26.0. 1600 relay — Northridge (Kauffman, Royer, Troyer, Hoag) 4:10.1.

Seventh Grade Boys Track

Concord 53, Northridge 47

Winners: Shot put — Trayvon (C) 32-2. Long jump — X. Halliburton (C) 14-9. High jump — Ellis Halliburton (C) 5-0. Discus — R. Lueking (N) 93-3. 100 hurdles — R. Lueking (N) 15.29. 100 — T. Reed (N) 12.75. 1600 — M. Cross (N) 5:44.06. 400 relay — Concord (Sheppard, Makin, Halliburton, Ellis) 52.8. 400 — K. Moreira (C) 1:04.72. 800 — M. Cross (N) 2:35. 200 — T. Reed (N) 27.7. 1600 relay — Northridge (Modglin, Berger, Dugle, Cross) 4:36.7.

Eighth Grade Girls Track

Concord 72, Northridge 28

Winners: Shot put — R. Kronk (C) 28-7. Long jump — J. Lechlitner (C) 14-3½. High jump — E. Cunningham (C) 4-6. Discus — R. Kronk (C) 78-6. 100 hurdles — L. Blankenship (N) 16.72. 100 — O.  Thomas (C) 13.52. 1600 — K. Sullivan (C) 6:05.28. 400 relay — Northridge (Troyer, Wargo, Gray, Blankenship) 1:10.40. 400 — S. Hartpence (C) 1:12.25. 800 — K. Sullivan (C) 2:41. 200 — G. Kindy (C) 29.78. 1600 relay — Concord (Hartpence, Sullivan, Hartpence, Cunningham) 4:47.

Goshen 52, NorthWood 39

Winners: Long jump — Olivia Feller (NW). 100 — Olivia Feller (NW). 400 relay — Goshen. 200 — Olivia Feller (NW). 1600 relay — Goshen.

Seventh Grade Girls Track

Concord 52, Northridge 43

Winners: Shot put — E. Sandy (N) 25-8. Long jump — K. Franks (C) 13-1¼. High jump — D. Dunn (N) 4-4. Discus — K. Velie (C) 56-0. 100 hurdles — J. Riffel (C) 17.89. 100 — J. Riffell (C) 13.98. 1600 — J.  Bradburry (N) 6:17.31. 400 — C. Redman (C) 1:11.97. 800 — J.  Bradbery (N) 2:48. 200 — J.  Riffel (C) 30.3. 1600 relay — Concord (Staggs, Miller, Miller, Redman) 4:55.44.

NorthWood 71, Goshen 29

Winners: Shot put — Brie McCormick (NW). Long jump — Riley Hershberger (NW). Discus — Ariel Butterworth (NW). 100 hurdles — Riley Hershberger (NW). 100 — Riley Hershberger (NW). 400 relay — NorthWood (Riley Hershberger, Emily Demitruk, Whitney Gessinger, Lexi Parisi). 400 — Kali Parisi (NW). 200 — Whitney Gessinger (NW). 1600 relay — Goshen.




Back to top ^