Monday, July 28, 2014
Loading...





Northridge swims to success in NLC prelims

The Northridge boys' swimming team splashed past other NLC teams to grab top seeds in eight of 11 events on Saturday.

Posted on Jan. 30, 2014 at 10:16 p.m. | Updated on Jan. 30, 2014 at 10:29 p.m.

MIDDLEBURY — Northridge dominated the preliminary round of the Northern Lakes Conference meet, grabbing top seeds in eight of 11 events Thursday, Jan. 30.

The Raiders will attempt to continue their NLC success when the meet reconvenes on Saturday. Warsaw swimmers nabbed the top seed in the other three events.

Due to the winter weather watch, the NLC diving preliminaries has been moved to 6 p.m. Friday at Concord.

NLC Boys Swimming Prelims

(At Northridge)

Summary of Events

200 medley relay — Northridge (Camden Koch, Philip Keller, Jeremy Burbrink, Aleander Bernth) 1:43.35, Memorial 1:45.39, Concord 1:51.48, Warsaw 1:52.22, Goshen 1:55.37, Wawasee 1:57.92, NorthWood 2:00.25, Plymouth 2:26.99.

200 freestyle — Spencer Lehman (Nr) 1:47.61, Seth Cripe (Nr) 1:48.26, Stephen Krecsmar (C) 1:51.66, Logan Elijah (Nr) 1:51.93, Logan Brugh (Waw) 1:52.75, Ethan Cook (War) 1:52.84, Alex Mark (C) 1:54.65, JD French (War) 1:56.86.

200 individual medley — Jonathan Stoller (Nr) 1:59.75, Chayton Friesen (Nr) 2:05.06, Jesse Drake (Nr) 2:06.28, Zach Taylor (War) 2:06.56, Luke VanderVliet (C) 2:10.09, Hudson Synder (War) 2:12.48, Mason Germonprez (Waw) 2:12.73, Andrew Hinds (C) 2:13.01.

50 freestyle — Takoda Friesen (Nr) 22.70, Spencer Davidson (War) 22.94, Nathan Rose (C) 23.21, Lucas McClain (Nr) 23.32, Conner Sandt (Nr) 23.36, Brenden Macklem (M) 23.44, Matt Wildman (War) 23.56, Zachary Hershberger (Waw) 23.85.

100 butterfly — Jonathan Stoller (Nr) 54.28, Jeremy Burbrink (Nr) 54.75, Stephen Krecsmar (C) 55.75, Camden Koch (Nr) 56.48, Cameron Green (M) 56.68, Zach Taylor (War) 57.07, Josh Miller (War) 57.65, Hank Miller (G) 59.09.

100 freestyle — Jayden Parrett (War) 49.19, Conner Sandt (Nr) 51.42, Brenden Macklem (M) 51.49, Nathan Rose (C) 51.72, Zachary Hershberger (Waw) 52.08, JD French (War) 52.25, Alexander Bernth (Nr) 52.27, Ian Shriener Barger (G) 52.71.

500 freestyle — Spencer Lehman (Nr) 4:50.45, Seth Cripe (Nr) 4:54.25, Alex Mark (C) 5:03.18, Logan Elijah (Nr) 5:03.33, Logan Brugh (Waw) 5:08.30, Ethan Cook (War) 5:12.27, Hudson Snyder (War) 5:15.24, Cameron Culp (C) 5:22.86.

200 freestyle relay — Northridge (Lucas McClain, Conner Sandt, Takoda Friesen, Jordan Lantz) 1:34.41, Concord 1:35.96, Warsaw 1:39.69, Memorial 1:46.05, NorthWood 1:46.22, Goshen 1:49.49, Plymouth 1:49.64..

100 backstroke — Jayden Parrett (War) 53.87, Camden Koch (Nr) 56.79, Josh Miller (War) 56.88, Jeremy Burbrink (Nr) 58.15, Luke VanderVliet (C) 59.64, Brandon White (C) 1:00.24, Alexander Bernth (Nr) 1:00.56, Ian Barger Shreiner (G) 1:02.76.

100 breaststroke — Spencer Davidson (War) 1:00.78, Jesse Drake (Nr) 1:02.64, Philip Keller (Nr) 1:04.74, Mac Pelo (War) 1:05.22, Chayton Friesen (Nr) 1:05.65, Matt Wildman (War) 1:05.82, Austin King (M) 1:05.87, Andrew Hinds (C) 1:06.85..

400 freestyle relay — Northridge (Matthew VanCoppenolle, Lucas McClain, Takoda Friesen, Logan Elijah) 3:28.09, Warsaw 3:31.84, Concord 3:35.55, Memorial 3:42.48, Goshen 3:49.19, Wawasee 3:53..46, NorthWood 4:24.01.

Next: Northern Lakes Conference finals at Northridge Saturday, Feb. 1.




Loading...
Loading...
Loading...
Back to top ^