Tuesday, September 30, 2014
Loading...



Recommended For You



Goshen, Fairfield claim Kelly Relays boys track and field meet

Blazers' Treyton Harris takes pair of individual blues.


Posted on May 9, 2014 at 11:41 p.m. | Updated on May 10, 2014 at 6:00 a.m.

Goshen in Class A and Fairfield in Class B were the overall team champions in the Kelly Relays boys track and field event, held at Concord High on Friday, May 9.

Goshen edged Northridge by eight points (81-73) to claim its title, while Fairfield bested runner-up Bremen 104-84.

KELLY RELAYS

At Concord High School

Class A team scores: Goshen 81, Northridge 73, Concord 62, Plymouth 62, Elkhart Central 51, NorthWood 40, New Prairie 31.

Class B team scores: Fairfield 104, Bremen 84, Jimtown 75, Whitko 73, Westview 35, LaVille 27.

Class A Summary

440 shuttle hurdle relay — Plymouth 1:06.30, Goshen 1:07.20, NorthWood 1:07.70, Central 1:10.40.

Distance medley relay — Northridge (Bryce Johnson, Nolan Rhodes, Neel Patel, Blake O'Dell) 8:29,95, New Prairie 8:32.41, Goshen 8:35.62, Concord 8:43.24.

800 relay — Plymouth 1:32.75, Goshen 1:33.85, Central 1:35.49, NorthWood 1:37.22.

3200 relay — Goshen (Andrew Pillow, Ricardo Castillo, Gerardo Abad, Colton Potter) 8:24.49, Northridge 8:28.94, Plymouth 8:44.96, Central 8:48.96.

800 sprint medley relay — Concord (Leandro Rodriguez, Jerrell Pontdexter, Tevin Williams, Darnell Bean) 1:37.35, New Prairie 1:38.68, Plymouth 1:38.98, Central 1:39.79.

1600 sprint medley intermediate relay: Goshen (Abraham Medellin, Sam Byler, Andrew Pillow, Ricardo Castillo) 3:39.27

400 relay — Concord (Ramon Johnson, Josh Emerson, Tevin Williams, Jerrell Pointdexter) 43.91, Goshen 44.29, Northridge 45.16, Central 45.40.

1600 relay — Plymouth 3:27.61, Concord 3:29.56, NorthWood 3:29.93, New Prairie 3:35.63.

800 sprint medley frosh: Northridge (James Dugle, Tim Stutzman, Josh Middleton, Ben Zuercher) 1:44.00, Concord 1:44.72.

Long Jump — Treyton Harris (Cen) 21-0 1/4, Austin Healey (Nr) 20-5, Nate Ritchie (Nr) 20-4 1/2, Tevin Williams (Con) 20-1 1/4.

Discus — Nicholas Gerber (Gos) 137-11, Mitchell Watts (Gos) 136-8, Michael Fickert (Nr) 133-4, Zach BeMiller (NW) 132-5.

High Jump — Treyton Harris (Cen) and Devon Hunsberger (NW) 6-4, Sam Byler (Gos) 6-0.

Shot Put — Michael Fickert (Nr) 53-9, Mitchell Watts (Gos) 47-3, Mikey Kyle (Nr) 44-4, Kirt Matthews (Con) 43-5.

Pole Vault — Todd Suttor (NP) 12-0, Ryan Haarer (Nr), Gavin Longbrake (Con), Hudson Kay (Gos) and Jacob Isnogle (Gos) 11-0.

Class B Summary

440 shuttle hurdle relay — Fairfield (Grant Sanchez, Seth Hoffman, Nolan Miller, Cameron Kitson) 1:06.20, Whitko 1:09.80, Bremen 1:09.90, Jimtown 1:13.10.

Distance medley relay— Fairfield (Trever Yoder, Adrian Torres, Alex Oberlin, Landon Miller) 8:52.25, Bremen 8:58.80, Westview 9:05.98, Jimtown 9:44.08.

800 relay — Fairfield (Spencer Reese, Seth Hoffman, Konrad Dallas, Mitch DeWitt) 1:38.24, Whitko 1:39.25, LaVille 1:41.89, Bremen 1:44.89.

3200 relay — Fairfield (Trevor Yoder, Alex Oberlin, Nathan Miller, Adrian Torres) 8:47.12, Bremen 9:03.68, Jimtown 9:07.99, Whitko 9:20.15.

800 sprint medley — Jimtown (Mason Castro, Adam Gill, Chance Livings, Marquis Schieber) 1:37.39, Bremen 1:37.95, Whitko 1:38.02, Fairfield 1:42.61.

1600 sprint medley — Bremen (Grant Klockow, Beau Beeson, Sam Lacher, CJ Thornton) 3:47.23, Fairfield 3:49.71, Jimtown 4:06.35, Whitko 4:17.96.

400 relay — Jimtown (Mason Castro, Chance Livings, Marquis Schieber, Adam Gill) 44.67, Whitko 45.39, Fairfield 46.31, LaVille 47.97.

1600 relay — Fairfield (Brady Willard, Trever Yoder, Grant Sanchez, Nolan Miller) 3:41.88, Bremen 3:44.27, Jimtown 3:47.33, Westview 3:54.28.

Long Jump — Mitch DeWitt (F) 20-8.75, Marquis Schieber (J) 20-2.75, Brady Herendeen (Wh) 19-5, Jake Spier (Jim) 18-8.50.

High Jump — Thomas Martin (F) 6-1, Nathan Azzarito (F) 6-1.

Shot Put — Walker Hobbs (Wh) 44-7.

Pole Vault — Trey Kennedy (WV) 13-0, Beau Beeson (Bre) 11-6, Nic Yoder (WV) 10-00, Adam Gill (Jim) 10-0.




Loading...
Loading...
Loading...
Back to top ^