Tuesday, July 22, 2014
Loading...





Elkhart Memorial dashes past Northridge in girls' track

Sierra Moore grabbed four blue ribbons for the Crimson Chargers.


Posted on April 16, 2014 at 11:27 p.m.

Sierra Moore snagged first place finishes in the 3200 and 1600 relays, the 800 run and the 1600 run in Elkhart Memorial's 84-48 win over Northridge.

Memorial's Ally Bailey sprinted to first place in the 200 dash and the 300 hurdles and finished second in the 110 high hurdles. Northridge's Kim Swank threw 111 feet, 1 inch for a first-place finish in discus. Swank also won the shot put.

Elkhart Memorial 84, Northridge 48

3200 relay — Memorial (Sierra Moore, Madeline Delucenay, Hailey Moore, Allison Hoefle) 10:31.85, Northridge 10:37.96.

100 HH — Kirstin Huber (M) 19.97, Ally Bailey (M) 19.98, Angela Gonzales (N) 20.04.

100 — Madeline Hoover (N) 15.05, Anna Singh (N) 15.08, Tatyana Brown (M) 15.31.

1600 — Sierra Moore (M) 5:34.14, Haley Lehman (M) 5:48.92, Morgan Blyly (N) 5:57.03.

400 relay — Memorial (Tonisha Maddox, Alexia Broadway, Tatyana Brown, Tailor Schultheis) 55.93, Northridge 56.86.

400 — Allison Hoefle (M) 1:04.46, Brey Baltazar (N) 1:07.76, Tonisha Maddox (M) 1:13.67.

300 H — Ally Bailey (M) 53.37, Kirstin Huber (M) 54.30, Skylar Axsom (M) 54.80.

800 — Sierra Moore (M) 2:28.64, Olivia Golden (N) 2:41.69, Molly Campbell (N) 2:41.99.

200 — Ally Bailey (M) 28.34, Tonisha Maddox (M) 28.37, Anna Singh (N) 29.10.

3200 — Hailey Moore (M) 12:53.31, Katelyn Kilmer (N) 12:58.09, Morgan Blyly (N) 13:05.23.

1600 relay — Memorial (Allison Hoefle, Tonisha Maddox, Kirstin Huber, Sierra Moore) 4:35.70, Northridge 4:43.37.

Pole Vault — Rylee Dahlman (N) 6-06, Emily Barkow (N) 6-06, Hannah Wogoman (N) 6-06, Allyson Disher (M) 6-06.

Long Jump — Tailor Schultheis (M) 15-07, Rylee Dahlman (N) 13-10, Ally Bailey (M) 13-06.

Discus — Kim Swank (N) 111-01, Cheyenne Petty (N) 94-06.5, Kayona Malone (M) 90-00.50.

High Jump — Skylar Axsom (M) 4-08, Tailor Schultheis (M) 4-04, Kim Rezutko (M) 4-00.

Shot Put — Kim Swank (N) 35-05, Malone Kayone (M) 33-11.50m Andrea Garcia (N) 29-00.

Next: Northridge, Memorial in Carmon Cripe Relays Saturday, April 19, at Northridge.

SB Adams 90, Elkhart Central 43, SB Riley 32

3200 relay — Adams (A. Woods, M. Lewis, N. McCann, A. Curl) 11:32.63, Central 12:05.77.

100 H — D. Moore (A) 16.5, J. Thomas (A) 18.53, M. Markle (C) 19.17, K.  Water (C) 19.41.

100 — A. Moon (A) 13.27, J. Lottie (A), D. Robinson (R) 14.06, T. Thomas (R) 14.96.

1600 — K. O'Neal (R) 5:36.79, A. Dibley (C) 5:48.38, D. Robinson (R) 5:51.20, T. Thomas (R) 6:01.07.

400 relay — Adams (J. Lottie, J. Thomas, D. Moore, C. Mittaga) 50.05, Central 54.05.

400 — A. Gaines (R) 58.44, A. Woods (A) 1:04.25, J. Cotton (C) 1:06.13, A. Punch (A) 1:07.75.

300 H — D. Moore (A) 48.69, J. Thomas (A) 49.83, M. Markle (C) 52.23, K. Waters (C) 57.14.

800 — K. O'Neal (R) 2:34.14, A. Curl (A) 2:44.23, N. McCann (A) 2:48.04, J. Cotton (C) 2:51.90.

200 — A. Gaines (R) 25.39, C. Mittiga (A) 26.47, A. Woods (A) 27.67, M. Young (C) 27.89.

3200 — M. Lewis (A) 12:36.45, A. Dibley (C) 12:43.67, B. Spaniola (R) 13:15.94, M. Medich (R) 14:26.10.

1600 relay — Adams (K. Mittiga, J. Lottie, A. Woods, A. Punch) 4:22.74, Central 4:26.99.

Long Jump — K. Mittiga (A) 16-2, A. Jerue (A) 16-½, S. Heckaman (R) 15-9, O. Jenks (C) 14-9¾ .

Discus — J. Homas (A) 106-8, J. White (C) 100-1, D. Bonds (C) 94-6, T. Washington (R) 91-3.

High Jump — D. Moore (A) 4-8, D. McKinney (C) 4-6, M. Young (C) 4-6, C. Chambliss (A) 4-4.

Pole Vault — A. Jerue (A) 8-0, L. Yeakey (C) 7-6, A. Downs (C) 7-0.

Westview 101, Central Noble 31

100 H — Janessa Fogle (CN) 18.14, Taryn Pruitt (W) 18.17, Julia Wright (W) 19.19.

100 — Jeannie Bontrager (W) 13.91, Mikayla Stringfellow (CN) 15.19, Erika Gamble (W) 15.28.

1600 — Kaitlyn Warren (W) 6:16.68, Sierra Weaver (W) 6:25.88, Tina Le (CN) 6:46.47.

400 relay — Westview (Kathryn Lovell, Erika Gamble, Tori Wisler, Jeannie Bontrager) 54.86, Central Noble 55.67.

400 — Grace Hales (W) 1:08.10, Becca Henderson (CN) 1:10.66, Kylie Barker (W) 1:10.97.

300 H — Janessa Fogle (CN) 53.87, Taryn Pruitt (W) 55.24, Julia Wright (W) 55.71.

800 — Maddie Jones (W) 2:49.45, Kathy Franklin (W) 2:51.42, Abbey Pilnock (CN) 3:01.36, Autumn Felix (CN) 3:11.60.

200 — Jeannie Bontrager (W) 28.56, Kathryn Lovell (W) 29.33, Mikayla Stringfellow (CN) 31.03.

3200 — Kaitlyn Warren (W) 13:43, Sierra Weaver (W) 13:46, Anetta Stangland (CN) 15:54, Cassie Gonzales (CN) 16:36..

1600 relay — Westview (Grace Hales, Maddie Jones, Tori Wisler, Kathy Franklin) 4:40.97, Central Noble 4:49.71.

Long Jump — Jeannie Bontrager (W) 15-9, Grace Hales (W) 15-5, Daria Gaff (CN) 12-9.5.

Discus — Kristen Duff (W) 86-10, Amber Aruiti (CN) 85-3, Hope Brandenberger (W) 82-8.

High Jump — Tori Wisler (W) 4-10, Becca Henderson (CN) 4-8, Abby Stonebreaker (CN) 4-8.

Shot Put — Kristen Duff (W) 32-11, Amber Aruiti (CN) 30-8.5, Makai Gingerich (W) 26-6.5.




Back to top ^