Elkhart Truth Logo
Thursday, April 17, 2014
Loading...





Girls golf sectionals: Penn wins; Central, NorthWood teams, individuals also move on

East Noble Sectional Sept. 28 at Noble Hawk.
Posted on Sepa. 21, 2013 at 1:00 a.m.

GIRLS GOLF SECTIONALS

No. 1-ranked Penn won its sixth straight sectional title and 15th overall Saturday, Sept. 21, finishing ahead of Elkhart Central and South Bend Adams as East Noble Regional team qualifiers from the Penn Sectional at Knollwood Country Club in Granger.

Penn’s Kari Bellville was the medalist with a 4-over-par 76. Teammate Katie Willenbrink finished second overall with a 78.

Libby Tully and Alysa Miller each shot a 92 to help lead Central to its second-place finish. Marian’s Meghan Sink (100) was among the advancing individuals.

In the Warsaw Sectional at Stonehenge, NorthWood finished second to champion Rochester by two strokes. Warsaw came in third.

NorthWood’s Heidi Morganthaler fired a 76 and won a playoff against Rochester’s Kovenant Lingenfelter for medalist honors.

Wawasee’s Elizabeth Jackson (87) and Mikala Mawhorter (90) also moved on to the Sept. 28 East Noble Regional as individuals.

In the East Noble Sectional at Cobblestone in Kendallville, three Elkhart County individuals — Goshen’s Teage Minier (94), Concord’s Michaela Searer (96) and Fairfield’s Regina Raber (99) qualified as individuals. Moving on as teams were East Noble, Fort Wayne Carroll and West Noble.

PENN Sectional

(At Knollwood)

Team scores (top 3 to East Noble Regional): Penn 321, Elkhart Central 384, SB Adams 396, Marian 419, SB Clay 431, SB St. Joseph 455, Elkhart Memorial 480, Mishawaka 485, SB Riley 501.

Medalist: Kari Bellville (Penn) 76.

Advancing individuals: Brianna Hart (St. Joseph) 93, Aubri Young (Mi) 94, Meghan Sink (Ma) 100.

Penn — Kari Bellville 76, Katie Willenbrink 78, Emily Song 85, Madison Chesnutt 82, Cassidy Jurkates 87.

Central — Libby Tully 92, Frannie Rodino 102, Alysa Miller 92, Shelby Mecklenberg 112, Katie Evans 98.

Adams — Ashley Strzelecki 80, Anie O’Connor 107, Paige Spychalski 112, Claire Rice 119, Katie Copeland 97.

Marian — Meghan Sink 100, Lauren Jankowski 102, Nicole Bourgeois 110, Addison Housand 124, Hanna Hough 107.

Clay — Kayla Dimmitt 113, Emily Ross 104, Rachel Marino 114, Brooke Versmesse 103, Jessica Guadagnoli 111.

St. Joseph — Brianna Hart 92, Lydia Lorenzo DQ, Grace Horan 117, Isabel Miller 131, Ryann Thomas 114.

Memorial — Hannah Dillman 109, Allison Disher 115, Kaylin Byers 135, Chloe Klein 121.

Mishawaka — Aubri Young 94, Grace Gebo 131, Deborah Janowski 134, Karlee Taylor 127, Alexus Rivers 133.

Riley — Kristi Kirkpatrick 104, Nicole Kirkpatrick 128, Valerie Danelli 129, Allison Freitag 140, Sarah Stroud 164.

Next: Qualifiers in East Noble Regional at Noble Hawk in Kendallville Saturday, Sept. 28.

WARSAW Sectional

(At Stonehenge)

Team scores (top 3 to East Noble Regional): Rochester 349, NorthWood 351, Warsaw 369, Wawasee 387, Plymouth 391, Bremen 416, Columbia City 425, Triton 427, Tippecanoe Valley 471, Whitko 478, Caston 515.

Medalist: Heidi Morganthaler (NorthWood) 76 (won playoff against Rochester’s Kovenant Lingenfelter).

Advancing individuals: Elizabeth Jackson (Wawasee) 87, Hannah Jennings (Triton) 89, Mikala Mawhorter (Wawasee) 90.

Rochester — Karsten Lingenfelter 83, Kovenant Lingenfelter 76, Kinley Lingenfelter 94, Lindsay Mitchell 96, Vanessa Henning 118.

NorthWood — Heidi Morganthaler 76, Linnzie Richner 86, Summer Stillson 88, Rachel Beebe 101, Kayla Stankovich 114.

Warsaw — Nikki LaLonde 79, Elizabeth Meadows 89, Alexis Manwaring 89, Kristen Watson 112, Madi Graham 118.

Wawasee — Elizabeth Jackson 87, Mikala Mawhorter 90, Aubrey Schmeltz 125, Kylee Rostochak 108, Kamryn Foy 102.

Plymouth — Kelly Henderson 105, Emily Denney 93, Miranda Dunn 96, Morgan Oberley 98, Makayla Fox 104.

Bremen — Alex Homan 114, Kaitlyn Ahlenicis 97, Melissa Krathwohl 105, Kayleigh Dailey 100, Jamie Stafford 124.

Columbia City — Macenzie Lane 98, Cheyenne Johnson 113, Taylor Daniel 98, Bethany Yoder 116, Sydney Vanmeter 130.

Triton — Hannah Jennings 89, Lizzy Erne 96, Lillie Berger 119, Courtney Zentz 147, Kayla Kreft 123.

Tippecanoe Valley — Alyssa Vanmeter 119, Victoria Biddle 126, Kara Eaton 115, Liz Vanmeter 111.

Whitko — April Bishop 102, Samantha Shell 131, Kennedy Krull 124, Elizabeth Gensch 141, Claire Reiff 121.

Caston — Madeline Moeller 138, Tierney Rentschler 114, Berklee Blackman 127, Emily Strain 136, Kylie Pugh 177.

Next: Qualifiers in East Noble Regional at Noble Hawk in Kendallville Saturday, Sept. 28.

East Noble Sectional

(At Cobblestone)

Team scores (top 3 to East Noble Regional): East Noble 364, FW Carroll 375, West Noble 410, Concord 415, Goshen 424, Fairfield 424, Northridge 463.

Medalist: Sarah Banister (Carroll) 81.

Advancing individuals: Teage Minier (Goshen) 94, Michaela Searer (Concord) 96, Regina Raber (Fairfield) 99. Incomplete — Prairie Heights.

East Noble — Alyn Clark 82, Logan Handshoe 89, Rebecca Alwine 107, Cooper Handshoe 99, Kacey VanWagner 94.

Carroll — Sarah Banister 81, Kierstin Murphy 97, Alison Richard 107, Emily McDermit 98, Allison Boyle 99.

West Noble — Haley Teel 94, Paige Shearer 102, Rachel Stohlman 106, Molly Marsh 108, Bailey Kruger 113.

Prairie Heights — Kelsey Younce 112, Shantell Asher 165.

Concord — Michaela Searer 96, Erika Shirley 119, Sammy Oberholtzer 108, Olivia Kauffman 110, Libby Gill 101.

Goshen — Teage Minier 94, Claire Palczynski 112, Gale Immel 109, Sara Rodgers 112, Morgan Leonard 109.

Fairfield — Regina Raber 99, Alayna Fritchley 99, Caroline Kauffman 107, Brooke Hochstedler 119, Makayla Bontrager 124.

Northridge — Kelly Soard 113, Emily Thomas 99, Lucy Wisolek 116, Lexi Meskowski 153, Katy Pluimer 135.

Next: Qualifiers in East Noble Regional at Noble Hawk in Kendallville Saturday, Sept. 28.



Loading...
Loading...
Loading...
Back to top ^