Tuesday, July 29, 2014
Loading...





Boys track: Northridge moves to 6-1 in NLC

Wawasee bests Plymouth.
Posted on May 1, 2013 at 1:00 a.m.

Devin Puckett and Josh Rheinheimer both cleared 14 feet, Puckett on fewer misses, as Northridge (6-1, 6-1) defeated Concord 73-59 and NorthWood 93.5-35.5 in a Northern Lakes Conference boys track triple dual.

Concord, with Jameyron Gary winning the 100 and 200, bested NorthWood 93-39.

Boys track

Northridge 73, Concord 59

Northridge 96.5, NorthWood 35.5

Concord 93, NorthWood 39

3200 relay — Northridge (Kurtis Hochstetler, Hunter Johnson, Nolan Rhodes, James Bradberry) 8:18.58, Concord 8:23.4.

110 HH — Austin Healey (Nr) 16.46, Michael Presnell (Nr) 16.47, Zach Telschow (NW) 16.64, Tim Yoder (C) 16.78.

100 — Jameyron Gary (C) 11.68, Jacob Wargo (Nr) 11.69, Tevin Williams (C) 11.95, Alex Mark (Nr) 12.05.

1600 — Blake O’Dell (Nr) 4:37.7, Henry Zelaya (C) 4;39.56, Conner Sandt (Nr) 4;42.64, James Bradberry (Nr) 4:50.6.

400 relay — Concord (Tevin Williams, Jackson Marlow, Kevin Kimbrough, Jameyron Gary) 44.24, Northridge 45.24.

400 — Hunter Johnson (Nr) 51.25, Darnell Bean (C) 53.24, Jerry Burciaga (Nr) 53.5, Ke’Juan Leek (NW) 53.95.

300 H — Justin Olenczuk (C) 40.74, Michael Presnell (Nr) 40.79 (school record, replaces 40.86 by JJ Frey in 2009), Zach Telschow (NW) 43.07, Tim Yoder (C) 44.87.

800 — Nick Skwarcan (NW) 2:04.55, James Bradberry (Nr) 2:07.71, Dominic Proffitt (C) 2:08.62, Keenan Burnett (C) 2:10.36.

200 — Jameyron Gary (C) 23.55, Jacob Wargo (Nr) 23.7, Kevin Kimbrough (C) 23.74, Jerry Burciaga (Nr) 23.92.

3200 — Blake O’Dell (Nr) 10:09, Jacob Frost (Nr) 10:21.16, Mitchell Schrock (Nr) 10:57.69, Ryan Shank (C) 11:00.22.

1600 relay — Concord (Keenan Burnett, Darnell Bean, Justin Olenczuk, Giovanny Montoya) 3:33.35, NorthWood 3:36.19.

Pole Vault — Devin Puckett (Nr) 14-0, Josh Rheinheimer (Nr) 14-0, Albert Gongwer (NW) 12-6, Gavin Longbrake (C) 10-0.

Long Jump — Tevin Williams (C) 19-3 1/2, Jackson Marlow (C) 19-2 1/2, Austin Healey (Nr) 19-1, Keith Miller (Nr) 18-4.

Discus — Steven Gattman (C) 127-8, Zach BeMiller (NW) 126-7, Jake Snider (NW) 114-5, Brandon Kramer (Nr) 114-4.

High Jump — Will Stueve (NW) 6-2, Devon Hunsberger (NW) 5-10, tie between Bennett Parker (NW) andAustin Healey (Nr) 5-8.

Shot Put — Tyler Hoffman (C) 49-3, Michael Fickert (Nr) 44-11, Michael McQueen (C) 43-1, Steven Gattman (C) 40-0.

Record: Northridge 6-1 (6-1 NLC).

Next: Northridge, NorthWood, Concord in Kelly Relays at Concord Friday, May 3.

Jimtown 70, John Glenn 52, New Prairie 45

3200 relay — Glenn (Alex Crump, Cameron Mester, Nathan Palmer, Luke Runyan) 8:19.

110 HH — Carter Gill (J) 15.2, Charles Pates (J) 15.7, Ryan Moser (NP) 17.4.

100 — Devan Emerson (J) 10.5, Marquis Scheiber (J) 11.0, Joe Jaworski (G) 11.3.

1600 — Luke Runyan (G) 4:29.1, Nick Arndt (N) 4:29.5, Joe Mahank (G) 5:00

400 relay — Jimtown (Devan Emerson, Marquis Scheiber, Chance Livings, Carter Gill) 44.3.

400 — Josh Shank (G) 56.2, Micah Johnson (G) 57.4, Zach Clark (G) 57.7.

300 H — Ryan Moser (NP) 42.7, Carter Gill (J) 45.8, Charles Pates (J) 46.4.

800 — Alex Crump (G) 2:08, Drake Dierdorf (N) 2:13, Travis Holderread (J) 2:18.

200 — Devan Emerson (J) 22.0, Marquis Schieber (J) 22.7, Joe Jaworski (G) 23.8.

3200 — David Kampf (NP) 10:22, Joe Mahank (G) 10:45, Ryan Kulwicki (G) 11:06.

1600 relay — Glenn (Cameron Mester, Josh Shank, Alex Crump, Luke Runyan) 3:39.1.

Long Jump — Marquis Scheiber (J) 20-5, Chance Livings (J) 18-8, Micah Johnson (J) 18-6.

Discus — Keion Johnson (J) 125-2, James Woods (NP) 111-10, Austin Gill 107-2.

High Jump — Carter Gill (J) 6-0, Josh Shank (G) 5-2, Grant Bowers (NP 5-0.

Shot Put — Hunter Schuman (G) 50-5, Keion Johnson (J) 46-5, Austin Gill (J) 40-2.

Pole Vault — Adam Gill (J) 12-6, Todd Sutter (NP) 12-0, Nolan Pilarski (NP) 9-0.

Next: Jimtown at Kelly Relays, Friday May 4.

Wawasee 75, Plymouth 57

3200 relay — Wawasee (Adam Doll, Zach Cockrill, Jaxon Bame, Stori Bright) 8:41.67.

110 HH — Clayton Cook (W) 15.83, Austin Trowbridge (W) 17.41, A.J. Styers (P) 17.85.

100 — Michael Hartman (P) 11.63, Clayton Cook (W) 11.66, Michael Pena (W) 12.18.

1600 — Adam Doll (W) 4:39, Kennedy Schnieders (P) 5:01, Jaxon Bame (W) 5:04.

400 relay — Wawasee (Michael Pena, Jacob Hutchinson, J.J. Gilmer, Clayton Cook) 44.43.

400 — Michael Hartman (P) 52.01, Mason Reed (P) 53.1, Matt Miller (W) 55.03.

300 H — Clayton Cook (W) 43.27, A.J. Styers (P) 43,73, Austin Trobridge (W) 46.06.

800 — Adam Doll (W) 2:08.03, Mason Reed (P) 2:13.19, Jack Barron (P) 2:14.50.

200 — Michael Hartman (P) 23.64, Michael Pena (W) 23.76, Taylor Fulton (P) 24.26.

3200 — Austin Krizman (W) 11:09.06, Zach Cockrill (W) 11:09.25, Joey Bornman (W) 11:25.

1600 relay — Plymouth (Mason Reed, Clay Corsbie, Jack Barron, Michael Hartman) 3:40.60.

Pole Vault — Kevin Carpenter (W) 11-0, Clay Corsbie (P) 18-9, Terrance Hooten (P) 10-0.

Long Jump — J.J. Gilmer (W) 21-1, Jacob Hutchinson (W) 18-9, Taylor Fulton (P) 18-3.

Discus — Dan Samuelson (P) 154-3, Adam Lacefield (P) 132-9, Chad Eppley (W) 122-0.

High Jump — J.J. Gilmer (W) 6-0, Austin Trobridge (W) 5-10, Kyle Lacefield (P) 5-3.

Shot Put — Dan Samuelson (P) 51-5, Adam Lacefield (P) 48-5, Chad Eppley (W) 45-7.

Next: Wawasee in NLC Championships at Warsaw Tuesday, May 7.




Loading...
Loading...
Loading...
Back to top ^