Sunday, November 23, 2014
Loading...





Prep girls track: Central’s Culbreath shines; Fairfield gets NECC title

Westview also victorious.
Posted on April 30, 2013 at 1:00 a.m.

Jemetria Culbreath was clocked 12.5 in winning the 100 and helping Central girls track to 74.5 points and Northern Indiana Conference dual wins against South Bend Adams (56.5) and South Bend Riley (37) in South Bend.

At Benton, Riley Miller (100, 200), Sierra Smith (discus, shot put) and Taylor Stidham (1600, 3200) won two individual events each and helped Fairifeld beat Angola 8-448 for the Northeast Corner Conference dual championship.

At Middlebury, Madison Stewart threw the shot 38 feet, 5 1/2 inches for Northridge’s lone individual win as the Raiders split an NLC double dual, beating Wawasee and falling to Warsaw.

Girls track

Central 74.5, SB Adams 56.5, SB Riley 37

3200 relay — Adams (Michaela Lewis, Natalie McCann, Melissa Meyer, Devin Murphy) 10:54.6, Central 11:16.9.

100 H — Jenna Thomas (A) 16.7, Aleiyah Williams (C) 16.75, Courtney Piazza (C) 17.8, Tajaa Scott (A) 18.2.

100 — Jametria Culbreath (C) 12.5, Catherine Mittiga (A) 13.06, Shelby Heckaman (R) 13.28, Ashley Moon (R) 13.3.

1600 — Michaela Lewis (A) 5:46.4, Amanda Dibley (C) 5:47, Amaryllis Adey (A) 6:00.25, Brianna Spaniolo (R) 6:00.3.

400 relay — Adams (Jenna Thomas Dezha Moore, Catherine Mittiga, Amarahh Woods) 50.3, Central 51.2.

400 — Ayinna Gaines (R) 58.7, Gabi Yoder (C) 1:00.3, Morgan Markel (C) 1:04, Vanessa Pereria (A) 1;04.

300 H — Marcy Simpson (C) 49.7, Aleyiah Williams (C) 49.7, Jenna Thomas (A) 54.22, Takjaa Scott (A) 55.09.

800 — Kacie O’Neal (R) 2:26.3, Jasmine Cotton (C) 2:45, Devin Murphy (A) 2:45, Melissa Myers (A) 2;45.

200 — Ayinna Gaines (R) 26.4, Jametria Culbreath (C) 26.6, Gabi Yoder (C) 26.97, Breaunna Jackson (R) 28.15.

3200 — Michaela Lewis (A) 12:36.7, Amanda Dibley (C) 13.04, Natalie McCann (A) 13:21, Mallory Chamberlin (R) 15:06.

1600 relay — Riley (Breaunna Jackson, Kacie O’Neal, Ayinna Gaines, Aryauna Herron) 4:09.2, Adams 4:15.68.

Pole Vault — Unknown (A) 8-6, Holley Lehman (C) 8-6.

Long Jump — Jametria Culbreath (C) 15-7, Catherine Mittiga (A) 14-7, Shelby Heckaman (R) 14-6 1/2, Latoria House (C) 14-6.

Discus — Tia Garnett (C) 110-7, Jenai White (C) 100-2, Jenna Thomas (A) 99-10, Caitlin Snyder (R) 93-1.

High Jump — Azariah Stahl (C) 4-10, Derria Chamberliss (A) 4-8, Donya McKinney (C) 4-8, Dezha Moore (A) 4-8.

Shot Put — Jenai White (C) 36-6, Khyana Sanders (C) 33-8 1/2, Amari Thomas (R) 32-8, Kahly Snyder (R) 32-3.

Next: Memorial at Central Friday, May 3; Goshen, NorthWood in Goshen Relays Saturday, May 4.

Northridge 110, Wawasee 22

Warsaw 99, Northridge 33 Warsaw 116, Wawasee 15

3200 relay — Northridge (Mandy Campbell, Morgan Blyly, Mackenzie Gray, Jennifer Schrock) 10:20.47, Warsaw 11:00.07.

100 H — Jackie Ferguson (War) 16.60, Brittney Rhodes (War) 17.06, Katie Voelz (War) 17.58, Elise White (War) 17.62.

100 — Audrey Rich (War) 12.63, Ann Harvuot (War) 12.64, Mariah Harter (War) 12.99, Christina Juroff (N) 13.06.

1600 — Sarah Ray (War) 5:11.54, Olivia Golden (N) 5:18.33, Corinne Cominator (N) 5:31.24, Jen Slabaugh (Waw) 5:42.97.

400 relay — Warsaw (Mariah Harter, Samantha Alexander, Brittney Rhodes, Ann Harvuot) 50.89, Northridge 53.82.

400 — Tennie Worrell (War) 1:02.18, Megan Kratzsch (War) 1:02.79, Mackenzie Gray (N) 1:02.95, Alyssa Zook (N) 1:06.59.

300 H — Jackie Ferguson (War) 49.18, Nicole Eckert (War) 49.33, Sarah Lancaster (Waw) 54.35, Mikaela Zook (N) 54.39.

800 — Hannah Dawson (War) 2:28.34, Mandy Campbell (N) 2:29.36, Morgan Blyly (N) 2:29.59, Brooke Rhodes (War) 2:32.73.

200 — Ann Harvuot (War) 26.02, Audrey Rich (War) 26.52, Samantha Alexander (War) 26.89, Christina Juroff (N) 27.44.

3200 — Sarah Ray (War) 11:09.72, Olivia Golden (N) 11:59.37, Jennifer Schrock (N) 12:03.24, Courtney Linnemeier (Waw) 12:29.70.

1600 relay — Warsaw (Nicole Eckert, Megan Kratzsch, Jackie Ferguson, Tennie Worrell) 4:12.96, Northridge 4:23.00.

Pole Vault — Claire Hickerson (War) 10-0, Shannon Winslow (War) 8-0, Savannah Miller (N) 7-6, Taylor Busse (Waw) 7-0.

Long Jump — Samantha Alexander (War) 16-11, Christina Juroff (N) 16-10 1/4, Courtney Farling (War) 15-8 1/4, Lauren Lambert (N) 15-7 1/2.

Discus — Samantha Jensen (War) 118-1, Madison Stewart (N) 113-3, Kim Swank (N) 105-11, Gabby Monroy (War) 104-3.

High Jump — Jamie Lacheta (War) 5-1, Abbey Schue (War) 4-10, Kayla Sandt (N) 4-8, Mikaela Zook (N) 4-8.

Shot Put — Madison Stewart (N) 38-5 1/2, Jordan Edington (Waw) 37-9 1/2, Brooklyn Harrison (War) 34-4, Johvana Cervantes (War) 34-3.

Next: Wawasee in Goshen Relays Saturday, May 4; Northridge in NLC Meet Tuesday, May 7.

Fairfield 84, Angola 48

3200 relay — Fairfield (Jenna Kieper, Anastasia Suderman, Katie Kieper, Taylor Stidham) 10:40.43.

100 H — Lauren Honer (A) 17.13. Jessica Miller (F) 17.62. Jayla Meyer (A) 17.78.

100 — Riley Miller (F) 13.61, Nakia Haarer (F) 13.94, Lindsay Dyson (G) 14.14.

1600 — Taylor Stidham (F) 5:55.81. Jenna Kieper (F) 6:18.4, Katie Kieper (F) 6:36.75.

400 relay — Fairfield (Sophie Brown, Jessica Miller, Chloe Armbruster, Riley Miller) 52.13.

400 — Hannah Siders (A) 1:05.51, Brittany Kitson (F) 1:07.31, Brooke Mast (F) 1:09.68.

300 H — Lauren Honer (A) 50.14, Kate Capkovitz (A) 50.44, Eva Rohrer (F) 50.49.

800 — Brittany Beard (A) 2:31.2, Taylor Stidham (F) 2:44.29, Anastasia Suderman (F) 2:49.50.

200 — Riley Miller (F) 28.29, Kathryn Andrews (A) 28.72, Nakia Haarer (F) 29.11

3200 — Taylor Stidham (F) 13.34, Jenna Kieper (F) 13:48, Maria Clemons (A) 14:56.

1600 relay — Angola (Lauren Honer, Kate Capkovitz, Hannah Siders, Brittany Beard) 4:22.8.

Pole Vault — Kennedy Trine (A) 11-0, Sophie Brown (F) 11-0, Brooke Mast (F) 9-0.

Long Jump — Riley Miller (F) 15-0, Nakia Haarer (F) 14-0, Kate Capkovitz (A) 14-0.

Discus — Sierra Smith (F) 114-0, Andrea Hagar (F) 98-0, Cosette Kahler (F) 89-0.

High Jump — Kaitlyn Brandt (A) 5-0, Sierra Conway (A) 4-0, Sophie Brown (F) 4-0.

Shot Put — Sierra Smith (F) 34-0, Cosette Kahler (F) 34-0, Andrea Hager 33-0.

Next: Fairfield in Goshen Relays Saturday, May 4.

westview 93, Churubusco 39

3200 relay — Westview (Kylie Barker, Alexis Brandau, Jaid Rex, Rachelle Whitaker) 12:26.89.

100 H — Alyssa Anderson (C) 17.0, Julia Wright (W) 19.40, Jennifer Hostetler (W) 20.3.

100 — Jeannie Bontrager (W) 13.91, Erica Gamble (W) 14.36, Alyssa Anderson (C) 14.54.

1600 — Kaitlyn Warren (W) 6:17.16, Sierra Weaver (W) 6:24.03, Julia Folland (C) 7:07.97.

400 relay — Westview (Kathryn Lovell, Erica Gamble, Heather Buchanan, Jeannie Bontrager) 53.4.

400 — Britany McKinney (C) 1:05.3, Grace Hales (F) 1:06.3, Rachelle Whitaker (W) 1:10.3.

300 H — Danielle Pippenger (C) 50.61, Julia Wright (W) 55.7, Jennifer Hostetler (W) 57.23.

800 — Kylie Barker (W) 2:35.25, Maddie Jones (W) 2:40.94, Julia Folland (C) 2:51.5.

200 — Jeannie Bontrager (W) 28.25, Grace Hales (W) 30.2, Alyssa Anderson (C) 32.2.

3200 — Sierra Weaver (W) 14.47.65. Kaitlyn Warren (W) 15:38.5. Nicole Lampe (C) 16:33.15.

1600 relay — Westview (Kylie Barker, Rachelle Whitaker, Maddie Jones, Grace Hales) 4:35.7.

Pole Vault — Erica Gamble (W) 7-6, Molly Blake (C) 7-0, Vivien Garber (W) 7-0.

Long Jump — Jeannie Bontrager (W) 15-8. Grace Hales (W) 15-6. Danielle Pippenger (C) 15-5.

Discus — Katie Monk (C) 120-9. Hope Brandenberger (W) 80-2. Kristen Duff (W) 74-2.

High Jump — Danielle Pippenger (C) 5-0. Julia Wright (W) 4-8. Kellee Barkes (W) 4-6.

Shot Put — Katie Monk (C) 35-6. Kristen Duff (W) 18-4. Makai Gingerich (W) 25-10.

Next: Westview in Westview Invitational Friday, May 3.


Recommended for You


Loading...
Loading...
Loading...
Back to top ^