Monday, September 22, 2014
Loading...


Boys track: Cosby sets Fairfield pole vault mark

Northridge notches a pair of hard-fought NLC wins.
Posted on April 25, 2013 at 1:00 a.m.

At Benton, Morgan Cosby set a school record in the pole vault at 13-9 as Fairfield routed West Noble 99-33 and won the Northeast Corner Conference West and earned the right to visit Churubusco Thursday, May 2, in the NECC dual championship.

Boys track

Northridge 66.67, Memorial 65.33 Northridge 76, Wawasee 56 Memorial 71, Wawasee 61

3200 relay — Northridge (Hunter Johnson, Blake O’Dell, James Bradberry, Kurtis Hochstetler) 8:41.92, Memorial 9:00.65.

110 HH — Austin Healy (N) 15.87, Clayton Cook (W) 16.04, Steven Johnson (M) 16.25, Michael Presnell (N) 16.59.

100 — Devontea Millsaps (M) 11.23, Clayton Cook (W) 11.57, Caleb Platz (M) 11.70, Jacob Wargo (N) 11.74.

1600 — James Bradberry (N) 4:31.28, Adam Doll (W) 4:33.90, Blake O’Dell (N) 4:37.13, Conner Sandt (N) 4:38.90.

400 relay — Memorial (David Doyle, Caleb Platz, Brandon Leal, Davontea Millsaps) 44.48, Wawasee 44.92.

400 — McNeal Stewart (M) 50.81, Davontea Millasps (M) 51.29, Hunter Johnson (N) 51.69, Matt Miller (W) 54.01.

300 H — Michael Presnell (N) 42.62, Steven Johnson (M) 44.39, Jarrett Lauer (M) 44.58, Bryce Johnson (N) 44.96.

800 — Blake Kramer (M) 2:04.20, James Bradberry (N) 2:05.50, Zach Cockrill (W) 2:07.17, Nolan Rhodes (N) 2:09.58.

200 — Caleb Platz (M) 23.21, Clayton Cook (W) 23.63, Jacob Wargo (N) 23.67, Alex Mark (N) 23.84

3200 — Blake O’Dell (N) 9:52.26, Jacob Frost (N) 9:54.79, Conner Sandt (N) 10:07.42, Adam Doll (W) 10:15.16.

1600 relay — Memorial (Jaylin Rhodes, Blake Kramer, McNeal Stewart, Davontea Millsaps) 3:32.48, Northridge 3:33.70.

Pole Vault — Devin Puckett (N) 13-0, Josh Rheinheimer (N) 13-0, Chase Corrigan (W) 9-6, Kevin Carpenter (W) and Kane Rickey (M) 9-0.

Long Jump — JJ Gilmer (W) 20-0 1/2, Austin Healey (N) 19-2, David Doyle (M) 18-11, Jacob Hutchinson (W) 18-5.

Discus — Ethan Brown (W) 142-0, Tanner Faus (M) 127-10 1/2, Chad Eppley (W) 117-5, Eli Green-Rodgers (M) 109-11.

High Jump — JJ Gilmer (W) 6-0, Austin Healey (N) 5-8, Steven Johnson (M) 5-8, Austin Trowbridge (W) 5-6.

Shot Put — Chad Eppley (W) 44-10 1/2, Charles Hawkins (M) 42-6, Michael Fickert (N) 42-3 1/2, Izayah Newsom (M) 42-3 1/2.

Next: Memorial at Central Saturday, April 27; Northridge, NorthWood at Concord Wednesday, May 1..

Warsaw 98, Plymouth 34

Warsaw 102, Concord 30

Plymouth 74, Concord 57

3200 relay — Warsaw (Ismael Calderon, Daniel Messenger, Michael Compton, Tyler Houvenor) 8:51.24.

110 HH — Timothy Yoder (C) 16.26, Taylor Cone (W) 16.29, Dylan Campbell (W) 17.25.

100 — Wyatt Jones (W) 11:35, Michael Hartman (P) 11:53, Tristen McClone (W) 11.61.

1600 — Jacob Pyner (W) 4:42.29, Henry Zelaya (C) 4:43.31 Nicholas Bergen (W) 4:47.77.

400 relay — Warsaw (Brock Riley, Luke Flores, Mario Flores Alex Goshert) 47.09.

400 — Michael Hartman (P) 52.84, Chad Coon (W) 53.2, Darnell Bean (C) 53.96.

300 H — Ryan Coon (W) 41.83, Dylan Campbell 43.2, A.J. Styers (P) 44.01

800 — Ismael Calderon (W) 2:04.27, Daniel Messenger (W) 2:06.39, Tyler Houvener (W) 2:06.72.

200 — Nathan Kolbe (W) 23.37, Gabrial Furnwall (W) 23.57, Sam Stevens (P) 24.06.

3200 — Robert Murphy (W) 10:21.23, Henry Zalaya (C) 10:22.94, Daren Glogovsky (W) 10:25.43.

1600 relay — Plymouth (Mason Reed, Jack Barron, Taylor Fulton, Michael Hartmen) 3:34.41.

Pole Vault — Jeff Coulter (W) 11-6, Muhammed Fayed (W) 11-6, Clay Corsbie (P) 10-0.

Long Jump — Jackson Marlow (C) 18-9 1/2, Alex Wilkie (W) 18-3 1/2, Nathan Kolbe (W) 17-6 1/2.

Discus — Adam Lacefield (P) 133-6, Dan Samuelson (P) 129-8, Andrew Scheidt (W) 120-4.

High Jump — Stephen Kolbe (W) 6-2, Brock Riley (W) 5-10, David Coon 5-6.

Shot Put — Adam Lacefield (P) 49-3 1/2, Dan Samuelson (P) 49- 1/2, Tyler Hoffman (C) 42-6.

Next: Northridge, NorthWood at Concord Wednesday, May 1.

Goshen 106.5, NorthWood 25.5

3200 relay — Goshen (Reid Zimmerman, Ricardo Castillo, Alfonso Torres, Luke Kaufman) 8:40.85.

110 HH — Zach Telschow (NW) 16.48, Quinten Holley (G) 16.88, Joel DeVries (G) 17.68.

100 — Carlos Duarte-Contreras (G) 11.9, Joey Rockwood (G) 12.03, Brandon Scott (NW) 12.32.

1600 — Luke Kaufman (G) 4:46.82, Gerardo Abad (G) 4:48.75, Jose Ortiz (G) 4:58.09.

400 relay — Goshen 44.55.

400 — Andrew Pillow (G) 52.33, David Isaula (G) 53.16, Reid Zimmerman (G) 53.97.

300 H — Cristian Barron (G) 41.47, Zach Telschow (NW) 43.91, Quinten Holley (G) 44.54.

800 — Reid Zimmerman (G) 2:02.78, Nick Skwarcan (NW) 2:03.8, Luke Kaufman (G) 2:09.51.

200 — David Isaula (G) 24.3, Samuel Byler (G) 24.53, Andrew Pillow (G) 24.74.

3200 — Luke Kaufman (G) 10:24.53, Gerardo Abad (G) 10;27.62, Joshua Abbs (G) 10:41.97.

1600 relay — Goshen 3:36.24.

Pole Vault — Albert Gongwer (NW) 12-6, Josh Bustos (G) 12-0, Hudson Kay (G) 8-6.

Long Jump — Abraham Medellin (G) 19-6, Cameron Kline (G) 18-9 1/4, Samuel Byler (G) 18-2.

Discus — Zach BeMiller (NW) 123-4, Miguel Cornonado (G) 116-6, Troy Wiktorowski (G) 116-4, Pablo Rodriguez (G) 107-0.

High Jump — Devon Hunsberger (NW) 6-0, tie between Will Stueve (NW) and Samuel Byler (G) 5-9.

Shot Put — Miguel Cornonado (G) 45-8 1/2, Pablo Rodriguez (G) 43-4 1/2, Nicholas Gerber (G) 40-4 1/2.

Next: Goshen in John Reed Relays at East Noble Saturday, April 27; NorthWood, Northridge at Concord Thursday, May 2.

Fairfield 99, West Noble 33

3200 relay — West Noble (Brandon Arnold, Jonathan Weimer, Alex deLuna, Aaron Mast) 8:45.88

110 HH — Cameron Kitson (F) 15.69, PAyton Schrock (WN) 16.34, A.J. Mast (F) 16.89.

100 — Brett Baumgartner (F) 11.45, Dillon Lockwood (F) 11.84, Mitch DeWitt (F) 12.07.

1600 — Alex Oberlin (F) 4:53.01, Nate Miller (F) 4:59.13, Salvador Campos (WN) 5:00.16.

400 relay — Fairfield (Mitch DeWitt, Cameraon Kitson, Dillon Lockwood, Brett Baumgartner) 45.47.

400 — Alex Mast (F) 54.31, Kegan Showalter (F) 24.46, Jonathan Moreno (WN) 56.41.

300 H — Payton Schrock (WN) 45.11, Nolan Miller (F) 16.34, A.J. Mast (F) 46.85.

800 — Brandon ARnold (WN) 2:08.01, Aaron Mast (WN) 2:10.66, Jonathan Weimer (WN) 2:10.98.

200 — Brett Baumgartner (F) 22.94, Dillon Lockwood 24.46, Mitch DeWitt (F) 24.59.

3200 — Alex Oberlin (F) 10:34.18, Bradley Pyle (WN) 10:40.09, Nate Miller (F) 10:43.12.

1600 relay — Fairfield (A.J. Mast, Kegan Showalter, Alex Mast, Brett Baumgartner) 3:35.88.

Pole Vault — Morgon Cosby (F) 13-9 (school record), Cameron Kitson (F) 11-6, Tyler Rodes (F) 10-0.

Long Jump — Mitch DeWitt (F) 19-4, Dillon Lockwood (F) 18-7, Nolan Miller (F) 17-6.

Discus — David Miller (F) 145-11, Kyle Ostrander (F) 143-0, Quinn Groff (WN) 134.03.

High Jump — Jaden Kreft (WN) 5-8, Ahomas Martin (F) 5-6, Shawn Peddle (F) 5-3.

Shot Put — David Miller (F) 49-11, Kyle OStrander (F) 45-2, Austin Miller (F) 42-8.

Record: Fairfield 4-0 (4-0 in NECC West).

Next: Fairfield at Churubusco Thursday, May 2, in NECC dual championship.




Loading...
Loading...
Loading...
 NorthWood's Rylee Beck (16) gets tangled up with CentralÕs Kaylee Nunez (14) Saturday Sept. 20, 2014. NorthWood defeated Central 1-0.

Posted on Sept. 20, 2014 at 10:47 p.m.
 Goshen's  Shawn Graves (933) and Gerardo Abad (929), shown here competing in the County Clash on Sept. 13 at Ox Bow, were both top-10 finishes on Sept. 20 in the West Noble Invitational.

Posted on Sept. 20, 2014 at 11:21 p.m.
 Elkhart Memorial's Brooke Moore leads Elkhart Christian's Kayla Casaletto to the finish during the 2014 County Clash at Ox Bow Park Saturday Sept. 13, 2014. Casaletto placed second Saturday in the 21-school West Noble Invitational.

Posted on Sept. 20, 2014 at 11:07 p.m.
Back to top ^