Friday, September 19, 2014

Prep girls track: Memorial’s Moore wins 800, 1600

Posted on April 24, 2013 at 1:00 a.m.

Memorial’s Sierra Moore won the 800 and got second in the 1600 in a three-way meet against Concord and Warsaw.

Girls track

Memorial 76, Concord 56

Warsaw 90.66, Memorial 41.33

Warsaw 100, Concord 32

3200 relay — Concord (Anne Nisen, Cassidy Field, Jenn Reyes, Emma Paden) 10:15.

100 H — Jackie Ferguson (W) 16.17, Jessica O’Connell (C) 16.33, Elise White (W) 17.43.

100 — Ann Harvout (W) 12.70, Mariah DeFreese (C) 12.99, Mariah Harter (W) 13.17.

1600 — Sarah Ray (W) 5:17.26, Sierra Moore (M) 5:24.76, Hailey Moore (M) 5:44.55.

400 relay — Warsaw (Mariah Harter, Samantha Alexander, Brittney Rhodes, Ann Harvout) 51.33.

400 — Tennie Worrel (W) 1:01.98, Megan Kratzsch (W) 1:03.91, Casey Buchanan (C) 1:05.71.

300 H — Jessica O’Connell (C) 46.66, Jackie Ferguson (W) 50.13, Michelle Brown (M) 52.26.

800 — Sierra Moore (M) 2:25.36, Hannah Dawson (W) 2:28.43, Haley Lehman (M) 2:35.36.

200 — Ann Harvout (W) 27.40, Mariah DeFreese (C) 27.44, Samantha Alexander (W) 28.05.

3200 — Sarah Ray (W) 11:44, Haley Moore (M) 12:30, Emily Stouder (W) 12:41.

1600 relay — Warsaw (Nicole Eckert, Megan Kratzsch, Jackie Ferguson, Tennie Worrell) 4:12.01.

Pole Vault — Megan Dearlove (W) 9-5, Claire Hickerson (W) 9-5, Chelsea Bettis (M) 8-6.

Long Jump — Chelsea Bettis (M) 16-0, Samantha Alexander (W) 15-7, Tailor Schultheis (M) 15-1.

Discus — Samantha Jensen (W) 123-9, Deanna Cornelius (M) 115-4, Cara Albert (M) 103-0.

High Jump — Michelle Detwiler (C) 5-1, Jamie Lacheta (W) 5-0, Janel Smart (C) 4-10.

Shot Put — Deanna Cornelius (M) 35-2, Johvanna Covantist (W) 34-2, Cara Albert (M) 32-4.

Jimtown 101, LaVille 30

3200 relay — Jimtown (Newland, Dellinger, Dowdy, Miller) 11:41.

100 H — Romano (L) 17.2, A. Jones (J) 17.8, J. Spier (J) 18.2.

100 — D. Greer (J) 13.1, S. James (J) 13.6, L. Zeiger (L) 13.9..

1600 — R. Hurtekant (J) 6:18, J. Newland (J) 6:23, K. Jamrozy (L) 6:50.

400 relay — Jimtown (DuBois, James, Lemley, Greer) 55.8.

400 — L. Zeiger (L) 1:08, K. Secor (J) 1:11, J. Moore (J) 1:13.

300 H — Romano (L) 54.0, A. Jones (J) 57.0, B. Crisp (J) 1:01.

800 — J. Newland (J) 2:51, K. Jamrozy (L) 2:56, R. Miller (J) 3:02.

200 — D. Greer (J) 28.63, S. James (J) 29.38, L. Zeiger (L) 29.87.

3200 — R. Hurtekant (J) 14:03, K. Gimson (J) 14:45, Breden (L) 18:14.

1600 relay — LaVille 4:38.

Pole Vault — J. Spier (J) 9-6, R. Miller (J) 7-0.

Long Jump — S. James 15-8.5, K. Secor (J) 15-3.5, Romano (L) 15-2.

Discus — A. Maxie (J) 70-7, B. Garrett (J) 68-6, S. Haigwood (J) 58-8.

High Jump — N. Duryea (J) 5-0, J. Moore (J) 4-10, Minarik (L) 4-8.

Shot Put — B. Ferro (J) 26-1, M. Lilly (J) 26-5, Cassie 24-4.

Next: Jimtown at Howe Military Academy Thursday, April 25, at 5 p.m.