Friday, October 31, 2014

Girls track: Stidham helps Fairfield to victory

Posted on April 23, 2013 at 1:00 a.m.

Taylor Stidham won the 800, 1600 and 3200 to help Fairfield (3-0, 3-0) to a 116-16 Northeast Corner Conference girls track dual victory against visiting Lakeland.

At Syracuse, Abby Adams won the 400 and ran legs on winning 400 relay and 1600 relay foursomes as NorthWood topped Northern Lakes Conference foe Wawasee 79-53.

At Mishawaka, Maddie Woods won the 800 and 1600 in helping Penn score 81 points and beat Northern Indiana Conference opponents South Bend Adams (38) and South Bend St. Joseph (26).

girls track

Penn 81, SB ADams 38, SB st joseph 26

3200 relay —Penn (Ally Marlow, Mackenzie North, Emily Gouker, Lindsay Chrise) 10:34.

100 H — Breanna Huff (P) 16.6, Jenna Thomas (A) 17.16, Emily Han (SJ) 17.63, Ally Vavul (P) 18.13.

100 — Haley Lampos (P) 13.15, Alyssa Quinlan (P) 13.77, Kaleigh Feldkamp (SJ) 13.84, Mary Smith (A) 13.9.

1600 — Maddie Woods (P) 5:14.39, Lauren Pottschmidt (P) 5:31.72, Kate Vasile (SJ) 5:31.9, Michaela Lewis (A) 5:38.88.

400 relay — Penn (Mercedes Williams, Gabby Robinson, Taryn Bothun, Mikaylah Woods) 52.02.

400 — Maddie Kujawski (P) 1:03.34, Erin Kearney (SJ) 1:03.76, Amani Hardrict (P) 1:05.15, Allyson Kempf (SJ) 1:06.91.

300 H — Jenna Thomas (A) 51.2, Shayna Berg (P) 55.16, Tajaa Scott (A) 55.82, Emily Han (SJ) 56.19.

800 — Maddi Woods (P) 2:33.12, Ally Marlow (P) 2:33.82, Emily Anderson (SJ) 2:39.2, Hannah Conner (SJ) 2:40.

200 — Sam Kambol (SJ) 27.33, Ahmanah Woods (A) 27.75, Mikaylah Woods (P) 28.0, Allisa Marriott (SJ) 29.06.

3200 — Michaela Lewis (A) 12:37, Amaryllis Adey (A) 13.16, Tori Zeige (P) 13.31, tie between Molly Clark (SJ) and Kate Vasile (SJ) 14:18.96.

1600 relay — Penn (Amani Hardrict, Taryn Bothun, Maddie Kujawski, Nicole Kaczynski) 4:23.28.

Discus — Melanie Nellis (P) 100-7, Jenna Thomas (A) 99-8, Tangi Moala (P) 96-0, Maddie Hofferth (SJ) 88-11 1/2.

High Jump — Maddie Hendershot (P) 5-1, Chambliss (A) 4-6, Alexis Dodge (P) 4-6, White (SJ) 4-4.

Shot Put — Melanie Nellis (P) 36-8, Tangia Moala (P) 36-8, Martlett (A) 31-1, Taloni Reese (A) 30-4.

Next: Penn in Princess City Relays at Mishawaka, Friday, April 26.

Northwood 79, Wawasee 53

3200 relay — Wawasee (Jan Slabaugh, Courtney Linnemeir, Madison Miller, Becky Snavely) 10:50.

100 H — Shelby Swartz (W) 17.88, Breanna Troyer (NW) 18.809, Ruby Minnick (W) 18.9.

100 — Catherine Yankosky (W) 13.19, Jessica Borkholder (NW) 13.90, Maddie Angle (NW) 14.37.

1600 — Courtney Linnemeier (W) 5:55.60, Jen Slabaugh (W) 6:07.20, Tessa Riley (W) 6:08.56.

400 relay — NorthWood (Abby Adams, Maddie Angle, Jessica Borkholder, Ashley Yoder) 54.0.

400 — Abby Adams (NW) 1:09, Haley Roe (NW) 1:10.7, Becky Snavely (W) 1:12.25.

300 H — Lindsay Ziegler (NW) 54.09, Jen Hilty (NW) 55.31, Sarah Lancaster (W) 55.34.

800 — Lainie Holland (NW) 2:39.62, Jen Slabaugh (W) 2:40, Courtney Linnemeier (W) 2:44.78.

200 — Catherine Yankosky (W) 28.78, Ashley Yoder (NW) 28.9, Abby Adams (NW) 29.12.

3200 — Courtney Linnemeier (W) 12.33, Madison Miller (W) 13.07, Jamie McBride (N) 14.26.

1600 relay — NorthWood (Abby Adams, Jenn Hilty, Sarah Stump, Haley Roe) 4:38.25.

Long Jump — Jessica Tuttle (NW) 14-1, Ruby Minnick (W) 14-3, Alana Strycker (NW) 13-8 1/2.

Discus — Jordan Edington (W) 95-1, Brianna Tuttle (NW) 93-11, Caitlin Clevenger (W) 89-2.

High Jump — Katie Rock (NW) 5-0, Melissa Berger (NW) 4-8, Savannah Bley (NW) 4-4.

Shot Put — Jordan Edington (W) 35-05, Savanah Bley 33-1, Savannah Schwartz (W) 31-9.

Pole Vault — Andrea Tuttle (NW) 8-6, Jessica Tuttle (NW) 8-0, Melissa Berger (NW) 7-6.

Next: Wawasee in East Noble John Reed Relays Saturday, April 27; NorthWood, Goshen at Memorial Tuesday, April 30.

Fairfield 116, Lakeland 16

3200 relay — Fairfield (Jenna Kieper, Katie Kieper, Brooklyn Straw, Anastasia Suderman) 12:41.6.

100 H — Eva Rohrer (F) 17.63, Jessica Miller (F) 18.73, Massie Maskow (L) 20.82.

100 — Elexus Holmes (L) 14.05, Chloe Armbruster (F) 14.15, Nakia Haarer (F) 14.35.

1600 — Taylor Stidham (F) 5:57.18, Jenna Kieper (F) 6:15.1, Katie Kieper (F) 6:19.1.

400 relay — Fairfield (Sophie Brown, Nakia Haarer, Brittany Kitson, Riley Miller) 53.92.

400 — Chloe Armbruster (F) 1:07.54, Brooke Mast (F) 1:07.89, Emily Miller (F) 1:21.72.

300 H — Eva Rohrer (F) 53.69, Jessica Miller (F) 55.01, Ashlyn Maskow (L) 57.41.

800 — Taylor Stidham (F) 2:39.6, Massie Maskow (L) 2:39.9, Jenna Kieper (F) 2:52.3.

200 — Riley Miller (F) 28.46, Elexus Holmes (L) 28.66, Nakia Haarer (F) 30.01.

3200 — Taylor Stidham (F) 13:55.3, Verena Bossaller (L) 15:10, Julia Landes (F) 15:12.4.

1600 relay — Fairfield (Brittany Kitson, Brooke Mast, Eva Rohrer, Chloe Armbruster) 4:38.27.

Long Jump — Nakia Haarer (F) 14-3 1/2, Danae Miller (F) 13-7, Micaela Snider (F) 13-3 1/2.

Discus — Sierra Smith (F) 100-5, Andrea Hagar (F) 92-0, Cosette Kahler (F) 81-1.

High Jump — Sophie Brown (F) 4-8, Ellen Line (F) 4-8, Micaela Snider (F) 4-6.

Shot Put — Sierra Smith (F) 31-10, Cosette Kahler (F) 31-0, Andrea hagar (F) 29-8.

Pole Vault — Sophie Brown (F) 6-6, tie between Chloe Armbruster (F) and Brooke Mast (F) 6-0.

Record: Fairfield 3-0 (3-0 NECC).

Next: West Noble at Fairfield Thursday, April 25.

Westview 63, West Noble 54

3200 relay — Both teams DQ.

100 H — Julia Wright (Wv) 18.31, Andree Richie (WN) 18.34, Jennifer Hostetler (Wv) 19.6.

100 — Jeannie Bontrager (Wv) 13.27, Amairany Cruz (WN) 13.5, Erika Gamble (Wv) 13.8.

1600 — Kaitlyn Warren (Wv) 5:58, Yvette Rohjas (WN) 6:04, Cassidy Ratliff (WN) 6:28.

400 relay — West Noble (Amairany Cruz, Amanda Huntsman, Valeria Guzman, Haley Richardson) 54.2.

400 — Amairany Cruz (WN) 1:04.1, Grace Hales (Wv) 1:04.7, Jeannie Bontrager (Wv) 1:05.1.

300 H — Dawn Sheeley (WN) 52.6, Julia Wright (Wv) 54.8, Jennifer Hostetler (Wv) 55.8.

800 — Kylie Barker (Wv) 2:37, Maddie Jones (Wv) 2:40, Valeria Guzman (WN) 2:47.

200 — Jeannie Bontrager (Wv) 27.9, Grace Hales (Wv) 29.8, Kathryn Lovell (Wv) 30.3.

3200 — Kennedy Jones (WN) 12:58.71, Sierra Weaver (Wv) 13:33.06, Cassidy Ratliff (WN) 13:44.63.

1600 relay — West Noble (Darby Allen, Dawn Sheeley, Valeria Guzman, Amairany Cruz) 4:23.

Long Jump — Haley Richardson (WN) 15-2, Jeannie Bontrager (Wv) 14-6 1/2, Grace Hales (Wv) 14-6.

Discus — Hannah Bright (WN) 114-5, Taylor Cordero (WN) 71-6, Cara Groff (WN) 69-6.

High Jump — Julia Wright (Wv) 4-6, Kellee Barkes (Wv) 4-4.

Shot Put — Kristen Duff (Wv) 29-4, Hannah Bright (WN) 28-1, Makai Gingerich (Wv) 26-7.

Next: Westview at Central Noble Friday. April 26.