Monday, September 22, 2014
Loading...


Boys track: Gates leads Central to split

Baumgartner, Kitson pace Fairfield.
Posted on April 23, 2013 at 1:00 a.m.

Larry Gates of Central won both sprints and was runner-up in the long jump as the host Blue Blazers split a Northern Indiana Conference boys track triangular, getting nipped by Mishawaka 71-67 and running away from Marian (15).

At Benton, Brett Baumgartner was a double winner, including a pair of relays, and Cameron Kitson won both the high hurdles and pole vault in addition to being on a victorious relay as Fairfield (3-0) downed Northeast Corner Conference foe Lakeland 78-54.

Boys track

Mishawaka 71, Central 67 Marian 15

3200 relay — Mishawaka (James Alexander, Robert Lambert, Aaron Hensley, Jordan Annis) 8:16.32, Central 8:18.88.

110 HH — Troy Bradley (Mi) 16.52, Tim Clark (Mi) 17.46, Matt Coleman (Ma) 17.52, Nick Quarandillo (C) 19.49.

100 — Larry Gates (C) 11.68, Kylan McCullough (Mi) 12.08, Dominic Ravato (Ma) 12.28, Jacob Whitfield (Ma) 12.32.

1600 — Austin Ganger (Mi) 4:32.39, Jacob McKesson (Mi) 4:49.09, Nathan Munet (C) 4:51.65, Cosmo Disori (C) 4:56.46.

400 relay — Central (Joseph Phillips, Larry Gates, Edwin Ceniceros, Angelo Lee) 45.44.

400 — Genoris Crawford (C) 53.02, Aaron Hensely (Mi) 54.69, Clinton Parker (C) 55.02, Andrew Guinan (Ma) 55.12.

300 H — Troy Bradley (Mi) 41.97, David Carlos (Mi) 44.84, Nick Quarandillo (C) 47.27, Matt Coleman (Ma) 50.08.

800 — Jordan Annis (Mi) 2:05.00, Austin Quick (C) 2:05.30, James Alexander (Mi) 2:10.58, Chet Samuels (C) 2:12.31.

200 — Larry Gates (C) 24.27, Dan Blackford (Mi) 24.31, Kylan McCullough (Mi) 24.57, Edwin Ceniceros (C) 25.21.

3200 — Austin Ganger (Mi) 10:03.65, Jacob McKesson (Mi) 10:44.01, Evan Herr-Knispel (C) 10:46.20, Hunter Niemzyk (C) 10:49.99.

1600 relay — Mishawaka (Troy Bradley, Cameron Thomas, Aaron Hensely, Robert Lambert) 3:31.90, Central 3:35.67.

Long Jump — Troy Bradley (Mi) 19-2 1/2, Larry Gates (C) 18-11, Angelo Lee (C) 17-11 1/2, Jacob Whitfield (Ma) 17-0 1/2.

Discus — Travis Barnes (C) 128-3, Alexandre Buitendorp (C) 122-4, Jacob Appleman (Ma) 117-3, Erik Escobedo (Mi) 115-4.

High Jump — Robert Lambert (Mi) 6-0, Dylan Kruis (C) 5-10, Clinton Parker (C) 5-6, Anthony Blum (Ma) 5-4.

Shot Put — Eliseo Guerra (C) 42-11 1/2 Kirk Barron (Ma) 42-8, Lakeem Cook (C) 42-6, Tim Morris (Ma) 39-1.

Next: Memorial at Central Saturday, 10 a.m.

Fairfield 78, Lakeland 54

3200 relay — Lakeland (Eric Herber, Mitch Herber, Mishael Theis, Joseph Trost) 8:47.4

110 HH — Cameron Kitson (F) 16.18, AJ Mast (F) 17.19, Taylor Raatz (L) 17.92.

100 — Brett Baumgartner (F) 11.92, Joel Miller (L) 11.97, Devin Dimos (L) 12.10.

1600 — Joseph Trost (L) 4:46.3, Eric Herber (L) 4:47.4, Alex Oberlin (F) 4:52.7.

400 relay — Fairfield (Mitch Dewitt, Cameron Kitson, Dillon Lockwood, Brett Baumgartner) 44.81.

400 — Alex Mast (F) 53.26, Mitch Herber (L) 53.69, Kegan Showalter (F) 54.49.

300 H — Taylor Raatz (L) 43.59, Nolan Miller (F) 44.69, AJ Mast (F) 47.23.

800 — Joseph Trost (L) 2:06.4, Eric Herber (L) 2:08.1, Adrian Torres (F) 2:10.1.

200 — Brett Baumgartner (F) 23.02, Joel Miller (L) 24.45, Dillon Lockwood (F) 24.69

3200 — Joseph Trost (L) 10:09.5, Alex Oberlin (F) 10:40.5, Nate Miller (F) 10:47.6.

1600 relay — Fairfield (AJ Mast, Kegan Showalter, Alex Mast, Brett Baumgartner) 3:37.59.

Pole Vault — Cameron Kitson (F) 12-6, Dylan Gust (L) 12-0, Morgon Cosby (F) 12-0.

Long Jump — Dillon Lockwood (F) 19-0, Mitch Dewitt (F) 18-10, Todd Knote (L) 18-4 3/4.

Discus — Kyle Ostrander (F) 142-10, David Miller (F) 140-10, Evan Garretson (L) 138-2.

High Jump — Tanner Oakley (L) 5-6, Thomas Martin (F) 5-3, Mitch Herber (L) 5-3.

Shot Put — David Miller (F) 46-5 1/2, Kyle Ostrander (F) 46-0 1/2, Devin Dimos (L) 41-0.

Record: Fairfield 3-0 (3-0 NECC).

Next: West Noble at Fairfield Thursday, April 25.

Westview 64, West Noble 59

3200 relay — West Noble (Brandon Arnold, Aaron Mast, Alex DeLuna, Jonathan Weimer) 8:41.

110 HH — Payton Shrock (WN) 17.0, Brandon Miller (Wv) 17.9, Logan Heintzelman (WN) 18.5.

100 — Lindon McDonald (Wv) 11.55, Max Laughlin (Wv) 11.80, Nic Raber (Wv) 11.90.

1600 — Brandon Arnold (WN) 4:57, C Campos (WN) 4:59, Bradly Pyle (WN) 5:00.

400 relay — Westview (Parker Fought, Bucky Carpenter, Lindon McDonald, Trey Kennedy) 45.31.

400 — Nic Raber (Wv) 52.33, Micah Hunsberger (Wv) 52.90, Max Laughlin (Wv) 54.60.

300 H — Payton Shrock (WN) 44.4, Brock Miller (Wv) 44.6, Logan Heintzelman (WN) 45.6.

800 — Brandon Arnold (WN) 2:07.51, Wade Troyer (Wv) 2:07.79, Jonathan Weimer (WN) 2:08.00.

200 — Bucky Carpenter (Wv) 22.7, Lindon McConald (Wv) 23.9, Kameron Bontrager (WN) 24.6.

3200 — Aaron Mast (WN) 10:36.42, Daniel Flores (Wv) 10:39.00, Bradley Pyle (WN) 10:43.39.

1600 relay — Westview (Wade Troyer, Max Laughlin, Nic Raber, Micah Hunsberger) 3:37.

Long Jump — Jaden Kreft (WN) 19-8, Parker Fought (Wv) 18-0 1/2, Nic Raber (Wv) 17-0.

Discus — Quinn Groff (WN) 120-6, Chandler Aspy (Wv) 114-10, Adam Hursey (WN) 94-0.

High Jump — Jarret Slabach (Wv) 6-0, Lindon McDonald (Wv) 6-0, Jaden Kreft (WN) 5-10

Shot Put — Gilberto Rodriguez (WN) 40-9, Adam Hursey (WN) 40-5, Chandler Aspy (Wv) 39-9.

Next: Westview at Lakeland Thursday, April 25.




Loading...
Loading...
Loading...
 NorthWood's Rylee Beck (16) gets tangled up with CentralÕs Kaylee Nunez (14) Saturday Sept. 20, 2014. NorthWood defeated Central 1-0.

Posted on Sept. 20, 2014 at 10:47 p.m.
 Goshen's  Shawn Graves (933) and Gerardo Abad (929), shown here competing in the County Clash on Sept. 13 at Ox Bow, were both top-10 finishes on Sept. 20 in the West Noble Invitational.

Posted on Sept. 20, 2014 at 11:21 p.m.
 Elkhart Memorial's Brooke Moore leads Elkhart Christian's Kayla Casaletto to the finish during the 2014 County Clash at Ox Bow Park Saturday Sept. 13, 2014. Casaletto placed second Saturday in the 21-school West Noble Invitational.

Posted on Sept. 20, 2014 at 11:07 p.m.
Back to top ^