Monday, October 20, 2014


Marian senior Demetrius Jackson drives toward the goal against Penn on Friday, Feb. 15, 2013, at Penn High School in Mishawaka. Penn won, 60-56. (Truth Photo By Ryan Dorgan) (AP)

Jimtown's Alec Brown brings the ball up court as Concord's Ramon Johnson defends Friday 2/15/2013. Concord defeated Jimtown 68-31. (Truth Photo By J. Tyler Klassen) (AP)
3A boys sectional for web
Posted on Feb. 17, 2013 at 12:00 a.m. | Updated on Feb. 17, 2013 at 6:36 p.m.

NorthWood, which was once 11-1, will face West Noble, which was once 14-1, when the Class 3A Wawasee Sectional boys basketball tournament tips off on Tuesday, Feb. 26.

Statewide tourney pairings were drawn by the IHSAA on Sunday, Feb. 17.

Meanwhile, Jimtown (6-12) gets the challenge of facing the No. 7-rated host Pilgrims (16-3) in the 3A Plymouth Sectional.

NorthWood (13-6) lost five straight after its 11-1 start, including a 63-60 decision at West Noble, but has since recovered to win its last two after dealing with a run of illnesses.

CLICK HERE for the entire Class 3A sectional brackets from the IHSAA

The Chargers (15-4) have lost two of three (by 30 to Northridge and by two to a 7-11 Angola club) since losing top scorer Drew Schermerhorn to a season-ending ankle injury.

Also in the Wawasee Sectional, the host Warriors (5-14) face No. 9 Tippecanoe Valley (16-3) in a first-round game that will be the teams’ second meeting in five days. They close the regular season against each other Friday, Feb. 22 at Valley.

Fairfield (10-10) drew a bye and faces the NorthWood/West Noble winner in a Friday, March 1 semifinal.

The Panthers, then as the hosts, are the defending sectional champs, beating West Noble 58-45 in last year’s final.

At the Plymouth Sectional, McDonald’s All-American Demetrius Jackson and Marian (9-9) face Culver Academy (2-17) in an opening-round game Wednesday, Feb. 27, followed by the Jimmie/Pilgrim game.

The Knights are the defending sectional champs.

Class 3A Wawasee Sectional

Tuesday, Feb. 26

NorthWood (13-6) vs. West Noble (15-4), 6 p.m.

Wawasee (5-14) vs. Tippecanoe Valley (16-3), follows

Friday, March 1

Fairfield (10-10) vs. NorthWood/West Noble winner, 6 p.m.

Lakeland (6-13) vs. Wawasee/Tippecanoe Valley winner, follows

Saturday, March 2

Championship, 7:30 p.m.

Class 3A Plymouth Sectional

Tuesday, Feb. 26

New Prairie (13-6) vs. SB St. Joseph (10-8), 7 p.m.

Wednesday, Feb. 27

Culver Academy (2-17) vs. Marian (9-9), 6 p.m.

Jimtown (6-12) vs. Plymouth (16-3), follows

Friday, March 1

Glenn (8-11) vs. New Prairie/St. Joseph winner, 6 p.m.

Culver Academy/Marian winners vs. Jimtown/Plymouth winner, follows

Saturday, March 2

Championship, 7:30 p.m.