Elkhart Truth Logo
Thursday, April 24, 2014
Loading...





3A boys sectional for web

Fairfield also in Wawasee field, while Marian is defending champ at Plymouth.


Posted on Feb. 17, 2013 at 12:00 a.m. | Updated on Feb. 17, 2013 at 6:36 p.m.

NorthWood, which was once 11-1, will face West Noble, which was once 14-1, when the Class 3A Wawasee Sectional boys basketball tournament tips off on Tuesday, Feb. 26.

Statewide tourney pairings were drawn by the IHSAA on Sunday, Feb. 17.

Meanwhile, Jimtown (6-12) gets the challenge of facing the No. 7-rated host Pilgrims (16-3) in the 3A Plymouth Sectional.

NorthWood (13-6) lost five straight after its 11-1 start, including a 63-60 decision at West Noble, but has since recovered to win its last two after dealing with a run of illnesses.

CLICK HERE for the entire Class 3A sectional brackets from the IHSAA

The Chargers (15-4) have lost two of three (by 30 to Northridge and by two to a 7-11 Angola club) since losing top scorer Drew Schermerhorn to a season-ending ankle injury.

Also in the Wawasee Sectional, the host Warriors (5-14) face No. 9 Tippecanoe Valley (16-3) in a first-round game that will be the teams’ second meeting in five days. They close the regular season against each other Friday, Feb. 22 at Valley.

Fairfield (10-10) drew a bye and faces the NorthWood/West Noble winner in a Friday, March 1 semifinal.

The Panthers, then as the hosts, are the defending sectional champs, beating West Noble 58-45 in last year’s final.

At the Plymouth Sectional, McDonald’s All-American Demetrius Jackson and Marian (9-9) face Culver Academy (2-17) in an opening-round game Wednesday, Feb. 27, followed by the Jimmie/Pilgrim game.

The Knights are the defending sectional champs.

Class 3A Wawasee Sectional

Tuesday, Feb. 26

NorthWood (13-6) vs. West Noble (15-4), 6 p.m.

Wawasee (5-14) vs. Tippecanoe Valley (16-3), follows

Friday, March 1

Fairfield (10-10) vs. NorthWood/West Noble winner, 6 p.m.

Lakeland (6-13) vs. Wawasee/Tippecanoe Valley winner, follows

Saturday, March 2

Championship, 7:30 p.m.

Class 3A Plymouth Sectional

Tuesday, Feb. 26

New Prairie (13-6) vs. SB St. Joseph (10-8), 7 p.m.

Wednesday, Feb. 27

Culver Academy (2-17) vs. Marian (9-9), 6 p.m.

Jimtown (6-12) vs. Plymouth (16-3), follows

Friday, March 1

Glenn (8-11) vs. New Prairie/St. Joseph winner, 6 p.m.

Culver Academy/Marian winners vs. Jimtown/Plymouth winner, follows

Saturday, March 2

Championship, 7:30 p.m.



Loading...
Loading...
Loading...
Back to top ^