Wednesday, August 27, 2014
Loading...





Boys Swimming Northridge, Warsaw strong at NLC meet

Diving, all finals Saturday at Concord.
Posted on Jan. 25, 2013 at 12:00 a.m.

DUNLAP — Fourth-ranked Northridge and emerging power Warsaw dominated the preliminary round of the Northern Lakes Conference boys swim meet on Thursday night.

Northridge won the three relay events and four individual races, while Warsaw swimmers won three events. Only Wawasee’s Zac Hershberger, who claimed the 100 freestyle, broke through the logjam at the top.

Winning for Northridge were Seth Cripe in the 200 free, Jonathan Stoller in the 200 IM, Austin Flagger in the 50 free and Seth Cripe in the 500 free. The Raiders’ 200 medley relay, 200 free relay and 400 free relay all posted wins.

Northridge was especially strong early in the meet, going 1-2 in the 200 free and 200 IM and 1-3 in the 50 free.

The finals will be held at Concord beginning with diving prelminaries at 9 a.m. Saturday. Final swimming and diving events begin at 1 p.m.

NLC Championships

(At Concord)

Preliminaries

Summary of Events

200 medley relay — Northridge (A.J. Bernth, Jesse Drake, Jeremy Burbrink, Takoda Friesen) 1:43.48, Warsaw 1:53.24, Concord 1:53.98, Memorial 1:55.4, Wawasee 1:57.29, NorthWood 2:00.92, Plymouth 2:02.74, Goshen 2:02.9.

200 freestyle — Seth Cripe (Nr) 1:49.79, Tyler Matthews (Nr) 1:51.31, Sebastian List (Waw) 1:51.72, Chayton Friesen (Nr) 1:54.29, Andrew Thrasher (War) 1:54.88, Seephen Krecsmar (C) 1:55.12, J.D. French (War) 1:56.04, Alex Mark (C) 1:57.22.

200 individual medley — Jonathan Stoller (Nr) 2:00.27, A.J. Bernth (Nr) 1:01.49, Adam Bratten (G) 2:02.30, Joe Mueller (Nr) 2:03.28, Zach Taylor (War) 2:09.02, Luke VanderVliet (C) 2:10.98, Caleb Snyder (War) 2:12.23, Mac Pelo (War) 2:13.78

50 freestyle — Austin Flagger (Nr) 21.34, Jayden Parrett (War) 22.48, Takoda Friesen 22.59 (Nr), Trent Chamness (C) 22.98, Luke Smith (Waw) 23.53, Nathan Rose (C) 23.53, Lucas McLain (Nr) 23.68, Matt Wildan (War) 24.08.

100 butterfly — Spencer Davidson (War) 54.61, Jonathan Stoller (Nr) 54.68, Logan Brugh (Waw) 56.57, Jeremy Burbrink (Nr) 56.59, Takoda Friesen (Nr) 57.28, Andrew Thrasher (War) 57.64, David Swihart (G) 1:00, Zach Wright (C) 1:00.16.

100 freestyle — Zac Hershberger (Waw), Trent Chamness (C) 51.05, Conner Sandt (Nr) 51.75, Luke Smith (Waw) 52.16, Nathan Rose (C) 52.39, Matt Wildman (War) 52.4, J.D. French (War) 53.19, Josh Miller (War) 53.2.

500 freestyle — Seth Cripe (Nr) 4:55, Joe Mueller (Nr) 4:56.00, Logan Brugh (Waw) 4:57.83, Tyler Matthews (Nr) 5:00, Zach Taylor (War) 5:08.77, Alex Mark (C) 5:14.32, Andrew Busse (Waw) 5:20.10, Stephen Krecsmar (C) 5:20.52.

200 freestyle relay — Northridge (Lucas McLain, Conner Sandt, Joe Mueller, Seth Cripe) 1:34.97, Warsaw 1:38.69, Concord 1:40.15, Memorial 1:41.32, Wawasee 1:41.73, Goshen 1:46.54, Pllymouth 1:48.48, NorthWood 2:02.20.

100 backstroke — .Jayden Parrett (War) 54.17, Austin Flager (Nr) 55.71, A.J. Bernth (Nr) 55.99, Adam Bratten (G) 56.83, Josh Miller (War) 58.81, Sebastian List (Waw) 59.04, Bradon White (C) 59.35, Caleb Snyder (War) 59.44.

100 breaststroke — Spencer Davidson (War) 1:01.46, Zac Hershberger (Waw) 1:03.75, Jesse Drake (Nr) 1:04.39, Philip Keller (Nr) 1:04.48, Chayton Friesen (Nr) 1:06.68, Austin King (M) 1:07.25, Mason Germonprez (Waw) 1:07.54, Mac Pelo (War) 1:07.9.

400 freestyle relay — Northridge (Tyler Matthews, Conner Sandt, Joe Mueller, Seth Cripe) 3:30.45, Warsaw 3:33.75, Concord 3:38.43, Wawasee 3:47.90, Memorial 3:55.45, Goshen 4:00.31, Plylmouth 4;18.45, NorthWood 4:52.15.

Next: NLC Championships Saturday at Concord; diving at 9 a.m.; all finals at 1 p.m.




Loading...
Loading...
Loading...
Back to top ^