Wednesday, July 30, 2014
Loading...





Saturday’s prep girls swimming results

Concord sweeps relays during win at Central. Hosts capture Goshen Relays.
Posted on Nov. 18, 2012 at 12:00 a.m. | Updated on Nov. 18, 2012 at 12:19 a.m.

Girls Swimming

Concord 100, Central 85

Summary of Events

200 medley relay — Concord (Mariah DeFreese, Ashley Schrock, Laura Housman, Kenzie Wright) 1:58.48, Central 2:00.46, Central 2:19.26.

200 freestyle — Peyton Miller (Co) 2:09.02, Rachel Enright (Co) 2:10.74, Emily Cutcliffe (Ce) 2:17.26, Cat Brown (Ce) 2:24.84, Katie Batie (Cen) 2:37.35.

200 individual medley — Ashley Schrock (Co) 2:17.06, Becca Hasler (Ce) 2:23.31, Laura Housman (Co) 2:27.68, Caroline Oakley (Ce) 2:32.38, Heather Johnson (Co) 2:46.85.

50 freestyle — Kenzie Wright (Co) 26.34, Mariah DeFreese (Co) 26.76, Hannah Miers (Ce) 27.14, Shelby Mecklenburg (Ce) 29.73, Katelyn Stout (Ce) 30.57.

Diving — Kate Cobb (Ce) 174.15, Cassie Leas (Co) 144.45, Carly Losee (Ce) 139.55, Donya McKinney (Ce) 70.0.

100 butterfly — Emily Cutcliffe (Ce) 1:06.64, Laura Housman (Co) 106.70, Estella Donis (Co) 1:17.39, Sarah Freehafer (Ce) 1:21.37, Katelyn Stout (Ce) 1:23.26.

500 freestyle — Rachel Enright (Co) 5:43.15, Peyton Miller (Co) 5:48.56, Cat Brown (Ce) 6:30.05, Heather Johnson (Co) 6:37.75, Katie Batie (Ce) 6:49.64.

200 freestyle relay — Concord (Kenzie Wright, Ashley Schrock, Rachel Enright, Peyton Miller) 1:48.90, Central 2:02.06, Central 2:10.74.

100 backstroke — Becca Hasler (Ce) 1:05.61, Mariah DeFreese (Co) 1:12.02, Sydney Shuff (Co) 1:15.65, Gabby Iocco (Ce) 1:29.05, Hannah VonDerVellen (Ce) 1:38.57

100 breaststroke — Ashley Schrock (Co) 1:11.69, Caroline Oakley (Ce) 1:17.08, Sarah Freehafer (Ce) 1:24.98, Annie Hunsberger (Ce) 1:25.51, Estella Donis (Co) 1:28.22.

400 freestyle relay — Concord (Laura Housman, Rachel Enright, Mariah DeFreese, Peyton Miller) 3:58.23, Central 4:02.55, Central 4:47.13.

Next: Central at SB Washington Tuesday; Goshen at Concord Nov. 27.

Goshen Relays

Team scores: Goshen 130, SB Adams 112, Warsaw 104, Angola 58, Mishawaka 50, NorthWood 48, Culver Academy 34.

Winners, Runners-up

200 medley relay — Adams 2:00.52, Goshen 2:01.55.

400 freestyle relay — Goshen (Haley Ronci, Emma Hussey, Heather Ronci, Olivia Wenger) 4:00.93, Warsaw 4:11.06.

200 breaststroke relay — Warsaw 2:24.81, Adams 2:26.29.

Crescendo relay — Adams 6:29.09, Warsaw 6:56.78.

Diving relay — Goshen (Mikayla Sprague, Emily Yoder) 195.5, NorthWood (Melissa Berger, Alyssa Waddington) 164.05.

200 backstroke relay — Goshen (Maggie Walters, Natalie Hetler, MacKenzie Bilbrey, Surae Woods-Cross) 2:06.91, Warsaw 2:09.46.

350 freestyle relay — Goshen (Heather Ronci, Olivia Wenger, Hayley Ronci) 3:31.27, Warsaw 3:40.25.

200 butterfly relay — Goshen (Molly Hill, Frankie Lietzan, Gale Immel, Natalie Evans) 2:02.60, Adams 2:06.03

200 freestyle relay — Goshen (Maggie Walters, Emma Hussey, Heather Ronci, Olivia Wenger) 1:50.21, Warsaw 1:51.81.

400 IM relay — Adams 4:35.06, Goshen 4:49.43.

Next: New Prairie at Goshen Monday; NorthWood at Rochester Tuesday.




Loading...
Loading...
Loading...
Back to top ^