Friday, October 31, 2014
Loading...





Elkhart County students win gold and silver at ISSMA event

Elkhart students who won gold and silver awards at a February ISSMA Solo and Ensemble event.

Posted on March 3, 2014 at 12:08 p.m.

Elkhart Community Schools students participated in the Indiana State School Music Association's District Solo and Ensemble contest at Goshen Middle School on Saturday, Feb. 1. 

Here's how they did:

North Side Orchestra:

Orchestra performers who received a “Gold” rating in the solo category:

Dillon Chadwick, violin

Lily Ganshorn, cello

Orchestra performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were:

Brynn Green, Madyson Wheeler, Kharyzma Williams- viola trio

Pierre Moran Orchestra:

Orchestra performers who received a “Gold” rating in the solo category:

Violin: Chris Salazar, Nevaeh Prater, Sayra Resendiz, Sadie Knepper

Orchestra performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were:

Gillian Smith (two golds), Diana Castillo, Amari Johnson, Sadie Knepper, David Poe, Jessica Fraser, Nevaeh Prater, Sayra Resendiz, John Bryant, Olivia Maack, Jaycee Rossi

Orchestra performers who received a “Silver” rating in the ensemble category were:

Kiara Glenn, Arianna Munet, Larissa Obert

West Side Orchestra:

Orchestra performers who received a “Gold” rating in the solo category:

Violin: Olivia Storms, Daniela Hernandez

Bass: German Mayorga

Orchestra performers who received a “Silver” rating in the solo category:

Violin: Miguel Fraire

Cello: Tyler Warburton

Orchestra performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were:

Jocelyn Medina, Joangely Hernandez, Laura Ortiz, Kaitlin Bailey

Orchestra performers who received a “Silver” rating in the ensemble category were:

Miguel Fraire, Carlos Sanchez, Baltazar Molina

Central Orchestra:

Orchestra performers who received a “Gold” rating in the solo category:

Violin: Marcella Sanfilippo, Mariah Guilaume, Kyle Short, Rachel Huang, Brayden Cantzler, Alex Ganshorn, and Lauren Weirich.

Viola: Wendy Sandoval and Taylor Clarkson

Cello: Keegan Berndsen and Andrew Scott

Bass: Garrett Rouch

Orchestra performers who received a “Silver” rating in the solo category:

Viola: Brennan Smith

Cello: Ashleigh Tyler and Makenzie Thursby

Orchestra performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were:

Diana Baena, Keegan Berndsen, Madeline Brandi, Jordan Bronke, Alexus Bryant, Uriel Chairez, Taylor Clarkson, Mariah Guilaume, Anna Hilliker, Xavier Holmes, Amelia Hughey, Madeline James, Olivia Jenks, Tiffani Miller, Kaylee Obert, Alejandro Ponce, Garrett Rouch, Wendy Sandoval, Marcella Sanfilippo, Andrew Scott, Kyle Short, Ashleigh Tyler, Kiley Warlick, Carol Weirich, Lauren Weirich, and Rachell Zelaya.

Solo and ensemble students that qualified to participate in the ISSMA State Solo and Ensemble Contest:

Keegan Berndsen, Jordan Bronke, Alexus Bryant, Uriel Chairez, Taylor Clarkson, Mariah Guilaume, Rachel Huang, Olivia Jenks, Garrett Rouch, Andrew Scott, Kyle Short, Kiley Warlick, Carol Weirich, and Lauren Weirich.

Memorial Orchestra:

Orchestra performers who received a “Gold” rating in the solo category:

Violin: Mandolin Belke, Caitlin Gonzalez, Sandra Hart

Viola: Isabella Ordonez, Lillian Dixon

Cello: Juan Paez, Micah Gilbert, Nicolas Leon

Orchestra performers who received a “Silver” rating in the solo category:

Violin: Alexandria Roskos, Madeline Delucenay

Bass: Allison Crume

Orchestra performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were:

Felix Mayorga, Mandolin Belke, Kathryn Miles, Kyle Walterhouse, Taylor Axsom, Samantha Green, Joselin Lucas-Rojas, Madeline Delucenay, Chloe Klein, Miyah Byers, Victoria Marks, Tiaan de Beer, Gabrielle Peden, Jonathan Ulmer, Micah Gilbert, Tony Haley, Lesly Mercado, Liseth Mercado, Nicolas Leon, Juan Paez

Solo and ensemble students that qualified to participate in the ISSMA State Solo and Ensemble Contest:

Felix Mayorga, Mandolin Belke, Kathryn Miles, Kyle Walterhouse, Taylor Axsom, Samantha Green, Joselin Lucas-Rojas, Madeline Delucenay, Chloe Klein, Miyah Byers, Victoria Marks, Tiaan de Beer, Gabrielle Peden, Jonathan Ulmer, Micah Gilbert, Tony Haley, Nicolas Leon, Juan Paez

North Side Band:

Band performers who received a “Gold” rating in the solo category:

Flute: Bella Hill, Destiny Row, Krystin Cupery, Laura Korn, Lindsay Reynolds,

Clarinet: Abegail Doncilovic, Alana Walls, Kaylee Ashcroft, Naomi Cachiguango

Alto Sax: Abigail Tyler

Trumpet: Joel DeFries

French Horn: Megan Grove

Trombone: Aaron Rhoda

Tuba: Cole Sargent

Snare Drum: Matthew Hawkins, Ryan Pairitz, Brian Mullins, Edwin Avilez, Michael Korn,

Nicholas Perry, Noah Sears, Patrick Petersen, Savion Bias

Timpani: Ryan Pairitz

Multiple Percussion: Matthew Hawkins

Band performers who received a “Silver” rating in the solo category:

Flute: Anna Beveridge, Selene Hubbard

Snare Drum: Lili Eash, Jonathan Decker

Band performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were:

Bella Hill, Selene Hubbard, Chloe Matchette, Destiny Row, Lindsay Reynolds, Anna Beveridge, Kaylee Ashcroft, Abegail Doncilovic, Naomi Cachiguango, Alex Miller, Anthony Lay, Jonathan Miller

Pierre Moran Band:

Band performers who received a “Gold” rating in the solo category:

Flute: Cruz Moreno, Maggie Nowicki, Sarah Al hasnawi

Clarinet: Margo Southern, Alana Breckenridge-Peete

Bassoon: Elizabeth Harmon

Alto Sax: Madison Burke

Trumpet: Nathan Dibley, Andrew Crowell

Baritone: Hope Leonard

Snare Drum: Nathaniel Bowers

Marimba: Aliza Anderson

Band performers who received a “Silver” rating in the solo category:

Clarinet: Ariana Sauceda, Esmeralda Velasquez

French Horn: Xochitl Gallegos-Garcia

Snare Drum: Madelin Lapp

Marimba: Madelin Lapp

Band performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were:

Saarah Al hasnawi, Jackie Lopez, Karen Serrato, Mariana Garcia, Arely Vega, Jocelin Narbaez, Norberto Martinez, Leonardo Muniz, Juan Marin, Sienna Eby, Maggie Nowicki, Tori Hartl, John Rodriguez, Jose Cortez, Gamaliel Aguilar, Madison Burke, Emily Hausbach, Breanna Story, Margo Southern (2), Perla Vazquez, Maggie Nowicki, Sydney Holt, Tori Hartl, Lauren Yoder, Anna Crosby, Jayda Andrews, Aranda Perez, Elizabeth Reyes, Alana Breckenridge-Peete, Elizabeth Harmon, Brianna Avila, Tiffany Baena, Xochitl Gallegos, Katey Gaff, Hanna Losee, Kayla Gardner, Carson Wells, Derron Gray, Hope Leonard

Band performers who received a “Silver” rating in the ensemble category were:

Aliza Anderson, Peterson Ngo, Jorge Reyes, Jimmy Ochoa, Lilly Fann, Daniel Linley, Wesley Jones

West Side Band:

Band performers who received a “Gold” rating in the solo category:

Woodwind: Hannan Hakim, Darci Lindhe

Brass: Jessica Buckley, Trisha McLain

Percussion: Jordan Daub, Nick Emerson(2), Aaron Simpson(2)

Band performers who received a “Silver” rating in the solo category:

Woodwind: Kyra Wickert

Percussion: Jordan Daub, Nick Emerson

Band performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were:

Hannan Hakim, Morgan Sterling, Shelby Chapman, Mackenzie Miller, Madeline Crosbie,

Brendan Daravong, Jevante Qaiyim, Fatima Solis, Tristyn Cataldo, DeJanea Johnson, Darci Lindhe, Samantha Barker, Veronica Acosta, Jose Gamez, Uriel Contreras, Jason Albarran, Brandon Ayala, Christian Navarro, Cadence Lee, Jacob Plasterer, Jessica Buckley, Trevonte Hunt, Antwon Williams, Daisy Gomez

Band performers who received a “Silver” rating in the ensemble category were:

Elizabeth Bruncz, Jeanne Elliott, Mykaela Kelly

Central Band:

Band performers who received a “Gold” rating in the solo category:

Flute: Michelle Mihojevich

Clarinet: Alex Smith, Joanna Dixon

Bass Clarinet: Josh Grosenbacher

French horn: Katherine Fitzgerald, Carol Weirich

Trombone: David Bruce, Joe Iavagnilio

Snare Drum: Samantha Shrider, Emily Baldwin, Andrew Hilliker

Marimba: Joe Hannon

Timpani: Samantha Shrider, Joe Hannon

Band performers who received a “Silver” rating in the solo category:

Flute: Kelly White

Oboe: Allison Vallentijin

Tenor Sax: Imani Breckenridge-Peete

Trumpet: Nick Iavagnilio, Bryce Sigsbee

Snare Drum: Dylan Eberly

Band performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were:

Michelle Mihojevich, Carol Weirich, Sarah Fann, Kate Fitzgerald, Hakimma Al-Timimi, Joanna Dixon, Allison Valentijn, Josh Grosenbacher, Michael Linley, Alexandra Smith, Samantha Hughey, Lizzy Glaser, Emily Baldwin, Teondra Lawrence, Dylan Eberly, Tim Gunderson, Tyler Brown, Daniel Bidelman, Phakasack Southivongnorath, Abby Hill, David Gaff

Band performers who received a “Silver” rating in the ensemble category were:

Ashley Pooler, Morgan Bayless, Dennis Bzarov, Nick Iavagnilio, Joe Iavagnilio, Bryce Sigsbee, David Bruce, Joe Hannon, Trent Culler, Andrew Hilliker, Samantha Shrider, Samuel Sutton, Tyler Brown

Solo and ensemble students that qualified to participate in the ISSMA State Solo and Ensemble Contest:

Katherine Fitzgerald, Carol Weirich, David Bruce, Joe Iavagnilio, Joe Hannon, Andrew Hillilker, Michelle Mihojevich, Alexandra Smith, Joanna Dixon, Allison Valentijn, Hakimma Al-Timimi, Sarah Fann,

Memorial Band:

Band performers who received a “Gold” rating in the solo category:

Flute: Sadie Sullenger

Alto Sax: Riley Friesner

Tenor Sax: Bryan Jackson

Trumpet: Allan Whitehead

Snare Drum: Nick Petit, Ian Hines, Jeff Klapp

Marimba: Jordan Daub, Zach Faunce

Timpani: Ian Hines, Nick Petit

Band performers who received a “Silver” rating in the solo category:

Clarinet: Ambrosia Roesener

Tenor Sax: Marie White

Snare Drum: Jordan Daub, Zach Faunce

Band performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were:

Lyric Silk, Kianna Ward, Corinn Whittaker, Taylor Hanner, Jasmine Sandoval, Justina Thomas-Sutton, Nick Oxender, Coy Price, Kyle Stansbury, Romi Patel, Seth Hanner, Victoria Smith, Endiya Wilson, Noah Tiedeman, Ashley Holderread, Elizabeth Gonzalez, Ambrosia Roesener, Braghton Conner, Andrew Manthey, Brianna Brown(2), Christy Graber, Nathan Bellamy, Anderson Green, Katy Kiefer, Nick Petit, Ian Hines, Jose Bautista, Chris Pace, Bryan Jackson, Pedro Gonzalez, Jessica Holmes, Louel Lucas, Phillip Konrath, Tom Sanders, Isaac Stansbury, Kevin Peterson

Band performers who received a “Silver” rating in the ensemble category were:

Ah’leah Johnson, Olivia Chavis, Makenzi Bartolini, Mark Valencia, Kate Rivera, Andrew Manthey, Justina Thomas-Sutton, Tally Diaz, Megan Moore, Mary Potter, Kendra Cohee, Ethan Masten, Cris Cerda, Ryan Hostetler, Kelsie Southern, Elijah Efsits, Payton Crum, Brenden McCollum, Kacie Adams, Talon Hawkey, Sadie Sullenger, Cody Hunsberger, Michael Cunningham, Riley Friesner, Derrick Yohn, Jennifer Rodriguez, Jessica Daub, Roberto Acosta, Aaron Roberts

Solo and ensemble students that qualified to participate in the ISSMA State Solo and Ensemble Contest:

Sadie Sullenger, Riley Friesner, Allan Whitehead, Jeff Klapp, Andrew Manthey, Brianna Brown, Christy Graber, Nathan Bellamy, Anderson Green, Katy Kiefer, Nick Petit (3), Ian Hines (3), Zach Faunce

Editor's note: This list has been changed to include a student who was omitted due to a source error. We apologize for the mistake.


Recommended for You


Back to top ^