Loading...


TOP COMMENTS


    Featured

    County students earn gold ratings at ISSMA solo and ensemble contests

    Hundreds of area students competed at regional ISSMA solo and ensemble contests in the last few weeks.

    Posted on Feb. 13, 2013 at 12:00 a.m. | Updated on Feb. 18, 2013 at 4:05 p.m.

    Local music students did well in the annual regional Indiana State School Music Association (ISSMA) solo and ensemble contests.

    Contests were held in late January and early February for percussion, wind, string, piano and vocal musicians.

    Here are how local students placed. The Elkhart Truth will update this list as results come in from schools.

    NORTHRIDGE HIGH SCHOOL

    Earned a gold rating on the solos: Libby Grossman, Kiera Mininger, Sam Meier, Mark Stringfellow, Aaron Yoder, Abbie French, Jamin Hershberger, Andrew Berkey, Syd Fogle, Tony Maas, Nick Blough and Jonathan Black.

    Earned a gold rating on the ensembles: Libby Grossman, Allison Lantz, Kaitlin Stephens, Kiera Mininger, Jessica Stouder, Monica Eshleman, Brianna White, Aria Salisbury, McKayla Friskney, Tony Maas, Alex Miller, J.J. Weber, Brian Jones, Nick Blough, Jamin Hershberger, Tyler Martin, Aaron Yoder, Caleb Scott, Jonathan Black, Cheyenne Petty, Logan Berkey, Austin Abrams and Davison Emery

    CONCORD HIGH SCHOOL

    GOLD

    String quartet: Abigail Alwine, Hannah Boyce, Maddie Randall, Yesenia Sanchez

    Viola: Abigail Alwine

    Tympani: Ty Andrew

    French horn ensemble: Ashley Arms, Mary Balentine, Eric Chavarria, Andy Foy, Isaiah Grathen, Hannah Kelley, Liz Newton, Caleb Ulick

    Brass sextet: Tristan Barnes, Andy Foy, Saris Huneryager, Mitchell Lozier, Savannah Olson, Cordel Zehr

    Flute: Taylor Becker, Libni Garcia, Alex Hylkema, Emma Nicoson

    Trumpet: Johnny Bennett, Jack Hinkle, Zach Leiter, Ethan Wegrecki

    Snare: Blake Bowdoin

    Violin quartet: Jackie Bowers, Vanessa Forrest, Delaney Kirkendall, Monica Rininger

    String ensemble: Allie Herkenroder, Anna Nisen, Lyndsay Moore, Cassie Leas, Cearra Payne, Valeria Salgado, Vanessa Steiner, Abigail Alwine, Hannah Boyce, Maddie Randall, Samantha Oberholtzer, Spenser Jaenichen

    Cello: Sarah Boyce, Sammy Oberholtzer, Katelyn Zesser

    Clarinet choir: Austin Machek, Nina Ustymchuk, Josh Warlick, Micala Madison, Stephanie Willsey, Casey Stover, Katie Foy, Abbie Strukel, Nickole Medord, Thalia Chavarria, caitlin Machek, Craig Johnson, Mike Rodriguez, Karen Ventura

    Violin: Mitchell Davidson, Allie Herkenroder, Anna Nisen

    Bassoon: Ben Davis

    Trumpet quartet: Malachi Wise, Edward Hively-Shangle, Alex Martinez, Zachary Leiter

    Saxophone ensemble: Nicki Wilhelm, Andrew Vander Wert, Javier Jiminez, Mike Rodriguez, Sam Quist, Caitlin Macheck

    French horn: Hannah Kelley

    Alto saxophone: Ian Knight, Robert Ortiz, Mike Rodriguez, Andrew VanderWerf, Michaela Warlick

    Clarinet trio: Caitlin Machek, Micala Madison, Stephanie Willsey

    Clarinet: Caitlin Machek, Micala Madison, Stephanie Willsey

    Xylophone/marimba: Robert Ortiz, DJ Whippen

    Tuba: Dustin Troyer

    SILVER

    Clarinet: Haley Picking, Josh Warlick

    Violin: Vanessa Steiner

    French horn: Caleb Ulick

    Flute: Jessica Wegrecki

    CONCORD INTERMEDIATE SCHOOL

    GOLD

    Percussion ensemble: Charlie Andrews, Brad Dwiggens, Lauren Fenech, Clayton Greer, Conner, Johnson, Michael Johnson, Hunter Mowry, McKenna Norwood-Bates, Keslee O’Dell, Adam Peterson, Timothy Potucek, Tia White

    Snare: Charlie Andrews

    Brass quartet: Evan Bagby, Shawn Butler, Kyle Rucker, Alex Serwatka

    Brass ensemble: Nicholas Mark, Luke Shoemaker, Brock Eby, Nate Slabach, Landon Fisher, Isaac Fisher, Cameron Crussemeyer, Eric Gonzalez

    Brass ensemble: Alec Scheimann, Philip Krabill, Morgan Solliday, Aaliyah Toler, Thavorey Hang, Britney Rank

    Brass trio: Conner Ergle, Kaden Miller, Spencer

    Snare: Clayton Greer, Connor Johnson, Michael Johnson, Adam Peterson

    Woodwind ensemble: Thavorey Hang, Philip Krabill, Britney Rank, Alec Scheimann, Morgan Solliday, Aaliyah Toler

    Violin quartet: Max Huxford, CJ Pollock, Brock Troyer, Lucas Stout

    Brass ensemble: Erica Kinsman, Kay Wait, Alexis Troyer, Essynce Isabell, Molly Friedenour, Brittney Para

    Trumpet: Jon Klepinger

    Cello: Alana Payne, Lauren Pollock

    Violin: CJ Pollock

    SILVER

    Woodwind trio: Ellie Davis, Erin Greising, Claire Williams

    CONCORD JUNIOR HIGH SCHOOL

    GOLD

    Brass trio: Shelby Adams, Darcie Johnson, Emily Kinsman

    Brass ensemble: Caleb Anderson, Camden Chaffee, Max Chiddister, Jullian Fisher, Jared Koh, Brendan Potucek, Caleb Prugh, Davieun Williams

    Brass ensemble: Ashley Arroyo, Lauren Craig, Ella Cunningham, Melbin Hernandez, Anna Ross, Kailee Miller, Brittney Poe

    Woodwind trio: Caroline Bowers, Sydni Moore, Sophia Rodriguez

    String trio: Will Boyer, Katelyn Zesser, Ainslee Zou

    Cello: Will Boyer, Nate Conder, Gavin Ellis, Noah Nisen, Daniel Perez, Trevor Pollock, Tylar Roberson, Ainslee Zou

    Woodwind ensemble: Bailey Burkhart, Tamara Colindres, Jessa Miller, Karla Tovar, Morgan Wittmer

    Flute: Michaela Cartwright

    Saxophone choir: Jeremiah Coleman, Connor Hahaj, Zach Hudkins, Reed Morton, Andy Ross, Eliut Ramirez, Zachary Ramirez

    String trio: Nate Conder, Naoah Nisen, Trevor Pollock

    Percussion ensemble: Brett Dawson, Grace Eichelberger, Nick Fenech, Monica Herrington, Mason Hoke, Royal Johnson, Mic Kingsbury, Daniel Lyons, MyShawn Macon, Connor Weldy

    Tympani: Brett Dawson, Tate Nicoson

    Snare: Brett Dawson, Brad Dwiggens, Nick Fenech

    Percussion ensemble: Nick Fenech, Daniel Lyons, Nic Kingsbury, Connor Weldy

    Clarinet quartet: Rebecca Field, Joel Garcia, Marisa Longbrake, Skyla Murray

    Xylaphone/marimba: Mason Fish, Nic Kingsbury

    Woodwind ensemble: Jana Fisher, Maddie Kern, Taylor Radabaugh, Danielle White

    French horn: Andrew Fox

    Saxophone trio: Sydne Freeze, Angela McCluster, Caleb Wilson

    Brass trio: Santiago Gomez, Ashley Herington, Elizabeth Wise

    String trio: Carissa Hluchota, Caleb Miller, Jacob Yoder

    Brass ensemble: Conner Imes, Collin Lane, Tessa Louck, Micah Lehman, Amanda Proctor, Luke Schrock

    Multi tenor: Gage Jones

    Flute group: Alexis Keeley, Elizabeth Schrock, Ally Smith

    Brass ensemble: Tate Nicoson, Bryce styles, Alex Reverman, Nick Reverman, Matt Wietstock

    Trumpet: Alex Reverman, Michael Smith

    Baritone: Nick Reverman

    Trombone: Matt Wietstock

    Tuba: Elizabeth Wise

    String bass: Jacob Yoder

    SILVER

    Percussion ensemble: Jayden Alexander, Mason Fish, Gage Jones, Camille Lozier, Joe Mirabile, Micaela Toler, Camryn Whitehead

    Woodwind trio: Matthew davidson, Parker Moore, Ethan Neely

    String choir: Gavin Ellis, Nate Conder, Noah Nisen, Trevor Pollock, Tylar Roberson, Tiana Murphy, Quinn Miller

    Snare: Daniel Lyons

    Xylaphone/marimba: Connor Weldy

    Alto saxophone: Caleb Wilson

    FAIRFIELD JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL - Band Results

    Flute solo: Briana Zimmerman, silver; Cecile Wampler, gold; Johnna Slabaugh, gold

    Clarinet solo: Malinda Slabaugh, gold; Haley Neilson, silver

    Bass clarinet solo: Callie Gordon, gold

    Alto saxophone solo: Benji Nisly, gold; Tyler Koss, gold; Joe Beck, silver; Brett Luke, silver; Jacob Meyer-Reed, gold

    Tenor saxophone solo: Eddie Martin, gold

    Soprano saxophone solo: Benji Nisly, gold

    Trumpet solo: MyKayla Neilson, gold; Kyle Comino, silver

    Horn solo: Javon Yoder, gold

    Trombone solo: T.J. Jensen, gold

    Snare solo: Lucas Harmon, gold; Tyler Wert, gold

    Flute trio, silver: Briana Zimmerman, Cecile Wampler, Johnna Slabaugh

    Clarinet quintet, gold: Malinda Slabaugh, Haley Neilson, Kathryn Hochstetler, Morgan Shields, Callie Gordon

    Saxophone trio, gold: Benji Nisly, Tyler Koss, Joe Beck

    Saxophone trio, gold: Brett Luke, Anjelica Wampler, Eddie Martin

    Saxophone quartet, silver: Benji Nisly, Tyler Koss, Eddie Martin, Brett Luke

    Saxophone choir, gold: Benji Nisly, Tyler Koss, Joe Beck, Jacob Meyer-Reed, Anjelica Wampler, Arielle Hickman, Eddie Martin, Ryan Geiger, Brett Luke, Kathryn Hochstetler

    Brass quintet, silver: MyKayla Neilson, Kyle Comino, Javon Yoder, Chris Minnick, Mike McGill

    JIMTOWN HIGH SCHOOL

    Piano solo: Jacqueline Sekan, gold

    Saxophone solo: Brooke Janowski, gold and going to state

    Flute solo: Amanda Heingardner, gold and going to state

    North Side MIDDLE SCHOOL Orchestra

    Orchestra performers who received a “Gold” rating in the solo category: Mariah Guillaume, Brayden Cantzler, Marcella Sanfilippo, Lily Ganshorn

    Orchestra performers who received a “Silver” rating in the solo category: Viaughnce Rosales

    Orchestra performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were: Bethany Turney, Katie Lade, Sabrina Veich, Mariah Guillaume, Marcella Sanfilippo, Rachell Zelaya

    Orchestra performers who receive a “Silver” rating in the ensemble category were: Logan Lott, Connor Bennett, Jonathan Divietro

    Pierre Moran MIDDLE SCHOOL Orchestra

    Orchestra performers who received a “Gold” rating in the solo category

    Violin: Diana Baena, Sadie Knepper

    Viola: Brennan Smith

    Bass: Jarrett Himebaugh

    Orchestra performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were: Vandy Chy (2), Gillian Smith (2), Diana Castillo, Kiarra Glenn, Diana Garces, Shania Smith, Maria Canales, Sadie Knepper, Madeline Congdon, Jessica Fraser, Amari Johnson, Krystyana Love, Adrianna Walker, Brenna Caldwell (2), Nicole Evans, Brennan Smith, Chardonnay Hill, Madeline James, Breana Bushnell, Paige Robbins, Diana Baena, Maria Ortiz, Karina Marquez, Iliana Loera, Nailea Ponce, Nayeli Galindo, Gladys Castro, Giovanni Parga, Ivan Morales, Alma Zepeda (2).

    West Side MIDDLE SCHOOL Orchestra

    Orchestra performers who received a “Gold” rating in the solo category

    Violin: Christian Lemus

    Orchestra performers who received a “Silver” rating in the solo category”

    Viola: Lillian Dixon

    Orchestra performers who receive a “Silver” rating in the ensemble category were: Britney Cepero, Kennady Disher, Miguel Fraire, Baltazar Molina, Carlos Sanchez, Olivia Storms

    ELKHART Central HIGH SCHOOL Orchestra

    Orchestra performers who received a “Gold” rating in the solo category: Keegan Berndsen, Uriel Chairez, Taylor Clarkson, Alicia Goins, Jamie Helton, Rachel Huang, Maria Nowicki, Garrett Rouch, Wendy Sandoval, Andrew Scott, Kyle Short, and Lauren Weirich.

    Orchestra performers who received a “Silver” rating in the solo category: Alex Ganshorn, Christian Sarber, and Kiley Warlick.

    Orchestra performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were: Keegan Berndsen, Alexus Bryant, Francisco Cardoza, Uriel Chairez, Taylor Clarkson, Alicia Goins, Jamie Helton, Xavier Holmes, Olivia Jenks, Tiffani Miller, Janette Miranda, Maria Nowicki, Isabella Ordonez, Katelynn Pittman, Alejandro Ponce, Garrett Rouch, Wendy Sandoval, Andrew Scott, Kyle Short, Sydney Stamatovich, Casey Tingstrom, Ashleigh Tyler, Kiley Warlick, Carol Weirich, and Lauren Weirich.

    Solo and ensemble students that qualified to participate in the ISSMA State Solo and Ensemble Contest: Keegan Berndsen, Francisco Cardoza, Taylor Clarkson, Alicia Goins, Jamie Helton, Rachel Huang, Olivia Jenks, Garrett Rouch, Andrew Scott, Kyle Short, Sydney Stamatovich, Kiley Warlick, Carol Weirich, and Lauren Weirich.

    ELKHART Memorial HIGH SCHOOL Orchestra

    Orchestra performers who received a “Gold” rating in the solo category

    Viola: Ashley Williams

    Cello: Juan Paez

    Cello: Micah Gilbert

    Cello: Gabby Peden

    Cello: Nick Leon

    Orchestra performers who received a “Silver” rating in the solo category

    Violin: Ally Roskos

    Violin: Mandolin Belke

    Violin: Madeline Delucenay

    Violin: Kendra Kistler

    Violin: Gregorio Miranda

    Violin: Caitlin Gonzales

    Viola: Michael Tripepi

    Cello: Hannah Ashworth

    Bass: Mateo Lemus

    Bass: David Reyes

    Orchestra performers who received a “Silver” rating in the ensemble category were: Cris Cerda, Noel Cerda, Gabriela Herrera, Felix Mayorga, Rebekah Rhoda, Ally Roskos, Isaac Reynoso, Jonathan Ulmer, Gabby Peden, Micah Gilbert, Emily Phothirath, Michael Tripepi, Miyah Byers, David Reyes

    Solo and ensemble students that qualified to participate in the ISSMA State Solo and Ensemble Contest: Gabby Peden and Nick Leon

    North Side MIDDLE SCHOOL Band

    Band performers who received a “Gold” rating in the solo category

    Flute: Sadie Sullenger, Bella Hill, Chloe Matchette, Selene Hubbard, Anna Beveridge, Laura Korn, Lindsay Reynolds

    Clarinet: Hannah Sears, Sandy Garcia, Alana Walls

    Alto Saxophone: Zach Meyers, Abigail Tyler, Abraham Hill

    Trumpet: Brian Mravec

    Trombone: Aaron Rhoda

    Baritone: Tim Brown

    Snare Drum: Aliza Anderson, Emily Baldwin, Matthew Hawkins, Payton Crume, Ryan Pairitz, Samantha shrider, Brian Mullins, Dan Wolschlager

    Multiple Percussion: Aliza Anderson, Ryan Pairitz, Samantha Shrider

    Timpani: Matthew Hawkins

    Band performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were: Maria Leon, Bella Hill, Selene Hubbard, Anthony Lay, Jonathan Miller, Alex Miller,

    Denis Bzarov, Brian Mravec, Andrew Lapierre

    Pierre Moran MIDDLE SCHOOL Band

    Band performers who received a “Gold” rating in the solo category

    Flute: Maggie Nowicki

    Oboe: Elizabeth Harmon

    Clarinet: Hayley Tucker, Alana Breckenridge-Peete

    Trumpet: Andrew Crowell

    Trombone: Nick Conner

    Bells: Madelin Lapp

    Snare Drum: Lilly Fann

    Band performers who received a “Silver” rating in the solo category

    Tuba: Jessica Dulworth

    Band performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were: Katey Gaff, Hanna Losee, Kayla Garner, Nick Conner, Abdiel Conteras, Jessica Dulworth, Karen Serrato, Jackie Lopez, Sarah Al Hasnawi, Breanna Story, Madison Burke, Emily Hausbach, Stacy Dibley (2), Hannah Myers (2), Morgan Tepe (2), Caley Lynch, Ashley Pooler, Morgan Bayless, Jay Padgett, Virginia Mora, Alena Stabler, Ohemaa Barnes, Tiyanni Winters, Nicole Batie, Hannah Lowe, Noah Yoder, Katy Guerra, Dolores Vasques, Juliet Clara, Shantelle Reyes

    West Side MIDDLE SCHOOL Band:

    Band performers who received a “Gold” rating in the solo category

    Oboe: Madeline Crosbie

    Tenor Sax: Bryan Jackson

    Snare Drum: Nick Emerson, Jordon Daub, Jeff Klapp

    Multi Percussion: Nick Emerson, Jordon Daub

    Marimba: Nick Emerson, Jeff Klapp

    Band performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were: Ambrosia Roesener, Christy Graber(2), Hannah Buckley, Fatima Solis, JeVante Qaiyim,

    Tristyn Cataldo, Chris Pace, Ah’Leah Johnson, Braghton Conner, Bryan Jackson, Macey Royer, Ashley Lafferty, Madeline Crosbie, Morgan Sterling, Alanda Chatman, Carmen Calderon, Kate Rivera, Justina Thomas-Sutton, Kyle Stansbury(2), Roberto Acosta, Savannah Cash, Talon Hawkey, Ryan Hostetler, Jeff Klapp, Louel Lucas, Cory Chupp, Sam Wrubel, Noah Tiedemann,

    Band performers who received a “Silver” rating in the ensemble category were: Irenee Shema, Austin Aumack, Brendan Daravong, Collin Welles, Ed Avila, Aaron Russell,

    Yoshio Ascencio

    ELKHART Central HIGH SCHOOL Band

    Band performers who received a “Gold” rating in the solo category

    Flute: Lauryn Campagnoli, Michelle Mihojevich, Megan Wyse, Olivia Sigsbee, Samantha Abbott, Maggie Zinich

    Piccolo: Olivia Sigsbee, Michelle Mihojevich, Kelly White

    Oboe: Allison Valentijn

    Clarinet: Curtis Hill

    Bass Clarinet: Joshua Grosenbacher

    Alto Sax: Max Schleining

    Tenor Sax: Imani Breckenridge-Peete

    Trumpet: Bryce Sigsbee, Nick Iavagnilio

    French Horn: Carol Weirich, Austin McBride

    Trombone: Eric Burton, Joe Iavagnilio, David Bruce

    Snare Drum: Andrew Hilliker, Carl Jacobson

    Marimba: Carl Jacobson, Joe Hannon

    Tympani: Joe Hannon

    Band performers who received a “Silver” rating in the solo category

    Flute: Kelly White

    Clarinet: Joanna Dixon, Alexandra Smith

    Snare Drum: Dylan Eberly

    Marimba: Andrew Hilliker

    Band performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were: Bronson Bowlin, Alex Cupery, Marina Slaven, Samantha Hughey, Elizabeth Glaser, Marissa Lapp, Carol Weirich, Austin McBride, Sarah Fann, Kate Fitzgerald, Erin Merchant, Hakimma Al’Timimi, Lauryn Campagnoli, Olivia Sigsbee, Maggie Zinich, Samantha Abbott, Cortney Roderick, Molly Gunderson, Michelle Mihojevich, Freddie Lapierre, Shaquona Ellis, Imani Breckenridge-Peete, Joanna Dixon, Allison Valentijn, Nick Iavagnilio, Haleigh Sherven, Amy Hampel, Jessica Hughey

    Band performers who received a “Silver” rating in the ensemble category were: Joshua Grosenbacher, Mike Linley, Steven Somerville, Nathan Munet, Courtney Lynch, Cameron Ritenour, Celesta Ganger, Jasel Galindo, Makayla Huddleston, Amanda Dibley, Alexandra Smith, Basia Martinez, David Gaff, Jeffery Porter, David Bruce, Shannon Porter, Eric Burton, Alexandria Cupery, Marina Slaven, Gabe Lindholm, Joe Iavagnilio, Riley Norris, Jacob Pittman, Nick Iavagnilio, Bryce Sigsbee

    Solo and ensemble students that qualified to participate in the ISSMA State Solo and Ensemble Contest: Kelly White, Michelle Mihojevich, Olivia Sigsbee, Lauryn Campagnoli, Maggie Zinich, Samantha Abbott, Allison Valentijn, Joshua Grosenbacher, Cortney Roderick, Joanna Dixon, Austin McBride, Carol Weirich, Erin Merchant, Kate Fitzgerald, Sarah Fann, Hakimma Al’Timimi, David Bruce, Nick Iavagnilio, Haleigh Sherven, Amy Hampel, Jessica Hughey, Carl Jacobson, Joe Hannon, Andrew Hilliker, Bronson Bowlin, Molly Gunderson.

    ELKHART Memorial HIGH SCHOOL Band

    Band performers who received a “Gold” rating in the solo category

    Flute: McKenzey Zollinger

    Alto Saxophone: Riley Friesner

    Tenor Saxophone: Michael Cunningham

    Snare Drum: Ian Hines, Jason Pace, Zach Faunce

    Timpani: Ian Hines, Nick Petit

    Multi-Tenor: Ian Hines

    Band performers who received a “Silver” rating in the solo category

    Trumpet: Alan Whitehead, Nate Manthey

    Mallet: Zach Faunce

    Alto Sax: Melissa Paz

    Band performers who received a “Gold” rating in the ensemble category were: Kristin Ford, Andrew Manthey, McKenzey Zollinger, Ashley Monday, Marie White, Nate Bellamy, Jose Bautista, Melissa Paz, Michael Cunningham

    Band performers who received a “Silver” rating in the ensemble category were: Elliot Denton, Cassie Korich, David Butz, Allan Whitehead, Nate Manthey, Austin Mills

    Solo and ensemble students that qualified to participate in the ISSMA State Solo and Ensemble Contest: McKenzey Zollinger, Riley Friesner, Ian Hines (3), Jason Pace, Zach Faunce, Nick Petit

    NORTHWOOD HIGH SCHOOL

    NorthWood High School students brought home 50 gold medals and 17 silver medals. Student marked * below qualified for State Solo and Ensemble contest to be Feb. 23.

    GOLD:

    Flute quartet: Andrea Chupp*, Allie Chupp*, Kaley Price*, Coralee Young*

    Clarinet trio: Liz Peterson*, Lauren Wenger*, Carrie Avery*

    Sax quartet: Adam Darr*, Aron Patterson*, Emily Miller*, Nate Baum*

    Sax trio: Shirley Arteaga, Bailey Murphy, Katie Yoder

    Woodwind ensemble: Sam Taylor, Payton Atchison, Jamie Cobb, Libby Smith, Scott McManis, Holly Hogan, Mykayla Newman

    Sax solos: Adam Darr*, Nate Baum*

    Brass quartet: Amber BeMiller*, Lauren McCammon*, Dylon Price*, Tony Kauffman*

    Trumpet solos: Amber BeMiller*, Dylon Price*, Alex McBride

    Percussion ensemble: Jessica Powell*, Nathaniel Williams*, Manolo Dosal*, Alyssa Cavender*, Michael Gongwer*, Jamie McBride*, Nicole Bliss*, Jesse Odiorne*, Josiah Eggers*, Alex Teske*, Justin Carle*, Hannah Schlorke*, Sarah McNeill*, Alex Mast*, Austin Romersberger*, Brittany Seewald*,

    Vibraphone solo: Alex Mast

    Snare solo: Alex Mast

    Marimba solos: Sarah McNeill*, Michael Gongwer

    SILVER

    Saxophone solo: Aron Patterson

    Brass quintet: Alex McBride, Trevor Nelson, Kevin Schrock, Nathan Schmidt, Shelby Thomaston

    Brass ensemble: Codi Whitehead, Dustin Parker, Noah Simms, Austin Weeden, Larry Mersch, Micah Ruse, Mark Jarvis, Tommy Avery

    Trumpet solos: Codi Whitehead, Adam Darr, Alex Mast

    BETHANY CHRISTIAN SCHOOLS

    Viola: Sadie Gustafson-Zook, gold and on to state

    Cello: Adam Krahn gold and on to state; Byeong Min Lim, gold;

    String trio, gold and on to state: Sadie Gustafson-Zook, viola; Isaac Schertz, violin; and Adam Krahn, cello

    Large string ensemble, gold and on to state: Ethan Lapp, Jacob Rudy-Froese, Isaac Schertz, Olivia Copsey, Mags Dutchersmith, and Nathanael Eby, all violins; Sadie Gustafson-Zook, viola; Adam Krahn and Lindsey Riddle, both cellos; Joe Kreider, bass

    Bassoon: Jackson King, gold

    Violin: Joel Yoder, gold; Gabriella Klopfenstein, gold; Hannah Yeakey, gold; Anna Smucker, gold

    Violin trio, gold: Mags Dutchersmith, Nathanael Eby and Ethan Lapp

    String quartet, gold: Olivia Copsey and Jacob Rudy-Froese, both violins; Adam Krahn and Lindsey Riddle, both cellos

    Woodwind trio, silver: Yuri Teno and Danielle Yoder, both clarinet; and Isabel Rondo, flute

    Woodwind Trio, silver: Carissa Hosetler and Brooke Reinhardt, both flutes; Dustin Miller, sax

    Woodwind quartet, silver: Lane Miller and Brandon Nguyen, both sax; Brooke Weaver and Sophia Thomas, both clarinet

    Trumpet trio, silver: Simon Hurst, Kassy Miller, Daniel Robles

    Trumpet: Kassy Miller, gold; Nick Daub, gold; Alex Cartwright, gold

    Large string ensemble, gold: Anna Smucker, Carissa Woolace, Joel Yoder, Gabriella Klopfenstein, Naomi Riley, all violins; Grace Rheinheimer and Hannah Yeakey, both violas; Byeong Min Lim and Tommy Nguyen, both cellos; Jonathon Yousey, bass

    Saxophone: Conrad Yoder, silver

    Trombone: Elizabeth Eby, silver; Jonah Farran, silver


    Archived comments
    Recommended for You


    Loading...
    Loading...
    Loading...
    Back to top ^