Elkhart Truth Logo
Thursday, April 24, 2014
Loading...





Boys track: Gates leads Central to split

Baumgartner, Kitson pace Fairfield.
Posted on April 23, 2013 at 1:00 a.m.

Larry Gates of Central won both sprints and was runner-up in the long jump as the host Blue Blazers split a Northern Indiana Conference boys track triangular, getting nipped by Mishawaka 71-67 and running away from Marian (15).

At Benton, Brett Baumgartner was a double winner, including a pair of relays, and Cameron Kitson won both the high hurdles and pole vault in addition to being on a victorious relay as Fairfield (3-0) downed Northeast Corner Conference foe Lakeland 78-54.

Boys track

Mishawaka 71, Central 67 Marian 15

3200 relay — Mishawaka (James Alexander, Robert Lambert, Aaron Hensley, Jordan Annis) 8:16.32, Central 8:18.88.

110 HH — Troy Bradley (Mi) 16.52, Tim Clark (Mi) 17.46, Matt Coleman (Ma) 17.52, Nick Quarandillo (C) 19.49.

100 — Larry Gates (C) 11.68, Kylan McCullough (Mi) 12.08, Dominic Ravato (Ma) 12.28, Jacob Whitfield (Ma) 12.32.

1600 — Austin Ganger (Mi) 4:32.39, Jacob McKesson (Mi) 4:49.09, Nathan Munet (C) 4:51.65, Cosmo Disori (C) 4:56.46.

400 relay — Central (Joseph Phillips, Larry Gates, Edwin Ceniceros, Angelo Lee) 45.44.

400 — Genoris Crawford (C) 53.02, Aaron Hensely (Mi) 54.69, Clinton Parker (C) 55.02, Andrew Guinan (Ma) 55.12.

300 H — Troy Bradley (Mi) 41.97, David Carlos (Mi) 44.84, Nick Quarandillo (C) 47.27, Matt Coleman (Ma) 50.08.

800 — Jordan Annis (Mi) 2:05.00, Austin Quick (C) 2:05.30, James Alexander (Mi) 2:10.58, Chet Samuels (C) 2:12.31.

200 — Larry Gates (C) 24.27, Dan Blackford (Mi) 24.31, Kylan McCullough (Mi) 24.57, Edwin Ceniceros (C) 25.21.

3200 — Austin Ganger (Mi) 10:03.65, Jacob McKesson (Mi) 10:44.01, Evan Herr-Knispel (C) 10:46.20, Hunter Niemzyk (C) 10:49.99.

1600 relay — Mishawaka (Troy Bradley, Cameron Thomas, Aaron Hensely, Robert Lambert) 3:31.90, Central 3:35.67.

Long Jump — Troy Bradley (Mi) 19-2 1/2, Larry Gates (C) 18-11, Angelo Lee (C) 17-11 1/2, Jacob Whitfield (Ma) 17-0 1/2.

Discus — Travis Barnes (C) 128-3, Alexandre Buitendorp (C) 122-4, Jacob Appleman (Ma) 117-3, Erik Escobedo (Mi) 115-4.

High Jump — Robert Lambert (Mi) 6-0, Dylan Kruis (C) 5-10, Clinton Parker (C) 5-6, Anthony Blum (Ma) 5-4.

Shot Put — Eliseo Guerra (C) 42-11 1/2 Kirk Barron (Ma) 42-8, Lakeem Cook (C) 42-6, Tim Morris (Ma) 39-1.

Next: Memorial at Central Saturday, 10 a.m.

Fairfield 78, Lakeland 54

3200 relay — Lakeland (Eric Herber, Mitch Herber, Mishael Theis, Joseph Trost) 8:47.4

110 HH — Cameron Kitson (F) 16.18, AJ Mast (F) 17.19, Taylor Raatz (L) 17.92.

100 — Brett Baumgartner (F) 11.92, Joel Miller (L) 11.97, Devin Dimos (L) 12.10.

1600 — Joseph Trost (L) 4:46.3, Eric Herber (L) 4:47.4, Alex Oberlin (F) 4:52.7.

400 relay — Fairfield (Mitch Dewitt, Cameron Kitson, Dillon Lockwood, Brett Baumgartner) 44.81.

400 — Alex Mast (F) 53.26, Mitch Herber (L) 53.69, Kegan Showalter (F) 54.49.

300 H — Taylor Raatz (L) 43.59, Nolan Miller (F) 44.69, AJ Mast (F) 47.23.

800 — Joseph Trost (L) 2:06.4, Eric Herber (L) 2:08.1, Adrian Torres (F) 2:10.1.

200 — Brett Baumgartner (F) 23.02, Joel Miller (L) 24.45, Dillon Lockwood (F) 24.69

3200 — Joseph Trost (L) 10:09.5, Alex Oberlin (F) 10:40.5, Nate Miller (F) 10:47.6.

1600 relay — Fairfield (AJ Mast, Kegan Showalter, Alex Mast, Brett Baumgartner) 3:37.59.

Pole Vault — Cameron Kitson (F) 12-6, Dylan Gust (L) 12-0, Morgon Cosby (F) 12-0.

Long Jump — Dillon Lockwood (F) 19-0, Mitch Dewitt (F) 18-10, Todd Knote (L) 18-4 3/4.

Discus — Kyle Ostrander (F) 142-10, David Miller (F) 140-10, Evan Garretson (L) 138-2.

High Jump — Tanner Oakley (L) 5-6, Thomas Martin (F) 5-3, Mitch Herber (L) 5-3.

Shot Put — David Miller (F) 46-5 1/2, Kyle Ostrander (F) 46-0 1/2, Devin Dimos (L) 41-0.

Record: Fairfield 3-0 (3-0 NECC).

Next: West Noble at Fairfield Thursday, April 25.

Westview 64, West Noble 59

3200 relay — West Noble (Brandon Arnold, Aaron Mast, Alex DeLuna, Jonathan Weimer) 8:41.

110 HH — Payton Shrock (WN) 17.0, Brandon Miller (Wv) 17.9, Logan Heintzelman (WN) 18.5.

100 — Lindon McDonald (Wv) 11.55, Max Laughlin (Wv) 11.80, Nic Raber (Wv) 11.90.

1600 — Brandon Arnold (WN) 4:57, C Campos (WN) 4:59, Bradly Pyle (WN) 5:00.

400 relay — Westview (Parker Fought, Bucky Carpenter, Lindon McDonald, Trey Kennedy) 45.31.

400 — Nic Raber (Wv) 52.33, Micah Hunsberger (Wv) 52.90, Max Laughlin (Wv) 54.60.

300 H — Payton Shrock (WN) 44.4, Brock Miller (Wv) 44.6, Logan Heintzelman (WN) 45.6.

800 — Brandon Arnold (WN) 2:07.51, Wade Troyer (Wv) 2:07.79, Jonathan Weimer (WN) 2:08.00.

200 — Bucky Carpenter (Wv) 22.7, Lindon McConald (Wv) 23.9, Kameron Bontrager (WN) 24.6.

3200 — Aaron Mast (WN) 10:36.42, Daniel Flores (Wv) 10:39.00, Bradley Pyle (WN) 10:43.39.

1600 relay — Westview (Wade Troyer, Max Laughlin, Nic Raber, Micah Hunsberger) 3:37.

Long Jump — Jaden Kreft (WN) 19-8, Parker Fought (Wv) 18-0 1/2, Nic Raber (Wv) 17-0.

Discus — Quinn Groff (WN) 120-6, Chandler Aspy (Wv) 114-10, Adam Hursey (WN) 94-0.

High Jump — Jarret Slabach (Wv) 6-0, Lindon McDonald (Wv) 6-0, Jaden Kreft (WN) 5-10

Shot Put — Gilberto Rodriguez (WN) 40-9, Adam Hursey (WN) 40-5, Chandler Aspy (Wv) 39-9.

Next: Westview at Lakeland Thursday, April 25.



Loading...
Loading...
Loading...
Back to top ^