Saturday, August 30, 2014
Loading...





Boys Swimming Results: Memorial edges Panthers

Posted on Jan. 6, 2013 at 12:00 a.m.

Boys Swimming

Memorial 118, NorthWood 65

Summary of Events

200 medley relay — Memorial (Mitchell Howard, Austin King, Cameron Green, Brenden Macklem) 1:58.03, NorthWood 2:24.53, Memorial 2:28.29.

200 freestyle — Tristen Singleton (M) 2:06.09, Mitchell Troyer (M) 2:08.92, Chuck Lessner (M) 2:17.92, Riley Smith (NW) 2:18.38, Nathan Blucker (NW) 2:29.32.

200 individual medley — Austin King (M) 2:27.97, Mitchell howard (M) 2:29.44, Nate Nunemaker (NW) 2:29.80, Nolan McBride (NW) 2:46.88.

50 freestyle — Cameron Green (M) 25.25, Brenden Macklem (M) 25.42, Connor Yoder (NW) 28.63, Austin Conrad (NW) 29.47, Hayden Ludlow (M) 29.53.

Diving — Garrett Flowers (NW) 143.80, Austin Conrad (NW) 140.10, Matt Jarvis (M) 138.55, Isaac Bowser (NW) 109.60.

100 butterfly — Riley Smith (NW) 1:06.39, Mitchell Troyer (M) 1:16.34, Jory Rogers (M) 1:18.67, Romeo Conner (M) 1:20.86, Logan Berger (NW) 1:31.42.

100 freestyle — Cameron Green (M) 56.60, Brenden Macklem (M) 57.47, Jake Snider (NW) 58.78, Connor Yoder (NW) 1:06.16, Hayden Ludlow (M) 1:08.95.

500 freestyle — Tristen Singleton (M) 5:45.20, Nante Nunemaker (NW) 6:01.80, Chuck Lessner (M) 6;11.55, Braden SHerwood (M) 8:24.49.

200 freestyle relay — Memorial (Austin King, Brenden Macklem, Cameron Green, Tristen Singleton) 1:44.70, NorthWood 1:49.69, Memorial 1:52.40.

100 backstroke — Mitchell Howard (M) 1;10.69, Jory Rogers (M) 1:11.64, Nathan Blocker (NW) 1:18.59, Zach Snider (NW) 1:29.26, Juan Gonzalez (M) 1:31.53

100 breaststroke — Austin King (M) 1:10.92, Jake Snider (NW) 1:13.16, Nolan McBride (NW) 1:23.62, Garrett Flowers (NW) 1:25.87, Dallas Lundgren (M) 1:27.65..

400 freestyle relay — Memorial (Mitchell Troyer, Tristen Singleton, Mitchell Howard, Jory Rogers) 4:01.42, Memorial 4;39.28, NorthWood 4:47.37.

Wawasee 109, Goshen 77

Summary of Events

200 medley relay — Goshen (Adam Bratten, Tyler James, Daniel Swihart, Ian Duell) 1:50.78, Wawasee 1:59.54, Wawasee 2:04.92.

200 freestyle — Sebastian List (W) 2:00.62, Noah Shreiner (G) 2:07.76, Caige Wahlgren (W) 2:08.48, Daniel Swihart (G) 2:09.57, Seth Shoemaker (W) 2:09.6.

200 individual medley — Andrew Busse (W) 2:19.24, Alex Metcalfe (G) 2:21.06, Mason Germonprez (W) 2:22.96, Tyler James (G) 2:29.42, Corey Kenworthy (W) 2:29.99.

50 freestyle — Adam Bratten (G) 23.25, Zac Hershberger (W) 23.61, Ian Duell (G) 24.37, Kyle Butler (G) 26.83, Thomas Thystrup (W) 27.3.

Diving — Tristan Mauk (W) 188.80, Jacob Isnogle (G) 163.80, Hudson Kay (G) 162.35, Sam Bowser (G) 138.60, Nate Hare (W) 123.95.

100 butterfly — Logan Brugh (W) 1:00.18, Daniel Swihart (G) 1:02.16, Seth Shoemaker (W) 1:04.58, Corey Kenworthy (W) 1:05.25, Alex Metcalfe (G) 1:05.51.

100 freestyle — Zac Hershberger (W) 52.55, Ian Duell (G) 55.35, Caige Wahlgren (W) 58.35, Kyle Butler (G) 1:01.51, Danny Allen (W) 1:02.49.

500 freestyle — Logan Brugh (W) 5:04.51, Andrew Busse (W) 5:28.56, Noah Shreiner (G) 5:56.23, Ben Slabaugh (W) 6;11.48, Jacob Lietzan (G) 7:03.13.

200 freestyle relay — Wawasee (Sebastian List, Andrew Busse, Logan Brugh, Zac Hershberger) 1:40.73, Goshen 1:47.52, Wawasee 1:52.76.

100 backstroke — Adam Bratten (G) 56.89, Sebastian List (W) 1:00.83, Logan Haessig (W) 1:10.03, Danny Allen (W) 1:14.33, Jacob Lietzan (G) 1:19.99.

100 breaststroke — Mason Germonprez (W) 1:10.92, Tyler James (G) 1:14.8, Austin Krizman (W) 1:16.97, Charlie Ostergren (G) 1:18.41, Gabe Chenier (G) 1:19.77.

400 freestyle relay — Wawasee (Logan Brugh, Andrew Busse, Sebastian List, Zac Hershberger) 3:37.05, Goshen 3:41.55, Wawasee 4:03.16.

Records: Wawasee 4-3 (4-3 NLC), Goshen 4-8 (3-4 NLC).

Next: Goshen at East Noble Jan. 15; Wawasee in NLC Prelims Jan. 24.




Loading...
Loading...
Loading...
Back to top ^